Máma Mína: Náš život s dětskou mozkovou obrnou. Nechtěli jsme ji, ale je s námi

Nic není horšího, než když máte nemocné dítě. Každá máma by dala cokoli za to, aby její dítě bylo naprosto v pořádku. Nejraději by veškeré jeho strasti, starosti, trápení a bolesti převzala na sebe, ale bohužel nic takového není možné. Jediné, co jakožto máma můžete udělat pro nemocné dítě, je mu být oporou a zachovávat si pozitivní pohled na svět. Protože pokud budete propadat depresi a obavám, bude se to přenášet i na dítě, které se rázem bude s nemocí vypořádávat hůř. To ostatně potvrzuje i maminka Mína, jejíž dcera trpí spastickou diparézou čili dětskou mozkovou obrnou. ,,Nemoc jsme nechtěli,” říká: ,,Holt se k nám přidala a je tu s námi.”

Když aspoň rehabilitace pomáhají

Dětská mozková obrna je porucha hybnosti, která je často provázená svalovým napětím. Alespoň tak to píšou na internetu. Průběh u každého dítěte je však vždy trochu jiný, každé dítě reaguje na podstupující rehabilitace trochu jinak. Naštěstí pro malou Jasmínu jsou rehabilitace jakousi spásou. ,,Fungují,” říká máma malé Jasmíny: ,,A i když jsme byli na poslední kontrole pochválení, nesmíme polevovat za žádnou cenu. Je to někdy velice vysilující, ale člověk to pro to dítě zkrátka udělat musí. Vždyť i ona si zaslouží mít báječný život bez zdravotních problémů!”

A tak dál máma Mína s malou Jasmínou dochází na rehabilitace, které jsou finančně náročné. ,,Docházíme na pravidelné kontroly. Ta další nás čeká v září, kdy s doktorkou budeme řešit botulotoxinové injekce do nohou a také magnetickou rezonanci míchy. Už nyní z toho mám strach, ale na druhou stranu vím, že je důležité zjistit, proč se toto obrovské trápení děje zrovna mé dceři.”

Bude ji to bolet?

,,Nejvíce mě děsí botulotoxinové injekce do nohou. I když s nimi nemáme žádné zkušenosti, prý je to velice bolestivé, i když tedy nápomocné. Neustále si však přeju, abych si to mohla s malou Mínou vyměnit. Nechci, aby se jí způsobovala taková bolest, i když jí může velmi pomoct…”

Máma malé Jasmíny se však neobává jenom toho, jestli budou botulotoxinové injekce bolestivé. Strach má také z následovných intenzivních rehabilitací. Ty sice mohou napomoct výslednému efektu, na druhou stranu budou velmi drahé.

Pokud máte možnost podpořit rodinu byť jen malou částkou, rodina bude nesmírně vděčná. Právě malá Jasmína v tuto chvíli potřebuje finanční pomoc, aby se mohla sama procházet a řádit s ostatními dětmi jejího věku.

Číslo transparentního účtu pro finanční pomoc: 2401733474/2010

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT