Linda Hunt: „Šéfová NCIS LA“, získala Oscara za mužskou roli a od roku 2008 je v manželství se ženou

Nejen svou výškou, ale i originálním vzhledem, hlasem a uměleckým projevem je americká herečka Linda Hunt k nepřehlédnutí. Světově známou a populární se stala především díky roli přísné šéfové NCIS LA Henrietty „Hetty“ Lange, v americkém spin-off seriálu Námořní vyšetřovací služby – NCIS: Los Angeles, jíž kontinuálně představuje od roku 2009. Její herecká sláva se přesto datuje hlouběji. Už na prknech slavné Broadwaye získala dvakrát cenu Obie a prestižního Oscara jí vynesla, v pořadí hned druhá filmová příležitost, a sice role muže – Billyho Kwana, ve snímku Rok nebezpečného života (1982).      

Dcera viceprezidenta naftařské společnosti a učitelky hudby

Ať už se na Lindu Hunt podíváme jakkoliv, její výjimečnost nás musí vždy oslovit. V záplavě „na dvacítky si hrajících“, postarších hereček, je pokaždé právě ona důkazem, jasně říkajícím, že pravé a nefalšované charisma vychází z člověka jedině tehdy, je-li sám sebou. Nač tuctová postava modelky a vzhled z katalogu? Rozhodující je talent a osobnost, což v případě Lindy Hunt pochopili filmoví a divadelní tvůrci dokonale. Alespoň dost na to, aby dali šanci na vznik postavám, jaké by po Hunt už žádná jiná herečka nikdy tak dobře nezahrála. 

Linda Hunt, vlastním jménem Lydia Susanna Hunt, se narodila dne 2. dubna, roku 1945, v astrologickém znamení Skopce, v Morristownu v New Jersey. Talent pro umění a divadelní sklony, podědila nejpravděpodobněji ze strany matky Elsie Doying Hunt, která nejen že se věnovala celoživotně historii hudby jako oboru, ale hudbou se rovněž živila. Působila například jako učitelka hry na klavír ve Westport School of Music, ale zabývala se i sakrální hudbou. Otec Lindy Hunt – Raymond Davy Hunt, měl pro umění také slabost, ale jeho profesí nebylo. Úspěšným se stal v naftařské společnosti Harper Fuel Oil, kde později zastával roli viceprezidenta. Mladá Linda si proto na špatné umělecké či finanční podmínky doma nejspíš stěžovat nemohla. Do světa byznysu ji to přesto nikdy nelákalo, třebaže určité vůdčí sklony po otci podědila, a tak se pokusila, alespoň o dráhu režisérky. Studia na Goodmanově divadelní škole v Chicagu, absolvovala právě v oboru režie, protože na roli herečky si zpočátku úplně nevěřila. Netušila, že se brzy uplatní právě jako herečka. Okolnost, že už od mládí byla protikladem, takřka ke všem zažitým „klišé“ okolo vzhledu běžně žádaných hereček, jí pomohla odlišit se a zaujmout. Se svými 145 cm na výšku, kterých dosáhla v pubertě, kdy přestala růst, se stala vhodnou pro řadu postav a „postaviček“, na které běžné herečky kvůli své tuctové vizáži nikdy nedosáhnou. Postavy všelijakých pohádkových bytostí, dětí, ale i chlapecké role, byly pro drobnou Lindu jako na míru šité.

Obie i Oscar  

Filmové plátno na její jméno sice zpočátku neslyšelo, ale na půdě divadla se z Lindy Hunt stal poměrně rychle fenomén. Na prknech slavné Broadwaye debutovala roku 1975 v díle Ah, Wilderness coby Norah, a roku 1984 byla za svou úlohu Audrey Wood ve hře End of the World, nominována na cenu Tony Award for Best Actress. Nezískala ji, ale v úspěch proměnila hned dvě nominace na divadelní cenu Obie, která jí byla udělena jednak za účinkování ve hře Metamorphosis in Miniature a pak ve hře Top Girls, kde ztvárnila dvojroli Pope Joan / Louise. Na filmovém plátně se objevila poprvé roku 1980 v roli Mrs. Holly Oxheart, ve snímku Popeye (Pepek námořník), kdy ještě ani zdaleka netušila, že hned její druhá filmová příležitost, bude už oscarová. Ta přišla roku 1982, kdy byla, poměrně atypickým a odvážným způsobem, obsazena do mužské role, a sice do postavy drobného fotografa Billiho Kwana, ve filmu Petera Weira, odehrávajícím se v Indonésii mezi roky 1965 – 1966: The Year of Living Dangerously (Rok nebezpečného života). Herecký výkon Hunt způsobil všeobecnou senzaci, tím spíše, že neměl chybu.

Jako muž byla herečka natolik autentická, že šlo o jednu z nejlepších hereckých filmových proměn v historii filmu vůbec. Coby první žena, která získala za nevšední mužskou roli prestižního Oscara, byla celosvětově známá a za svůj výkon rovněž navržená i na řadu dalších ocenění. Například na Zlatý Globus, cenu Kansas City Film Critics Award nebo na cenu Los Angeles Film Critics Circle Award for Best Supporting Actress… Rok 1982 byl zkrátka rokem ve znamení herečky Lindy Hunt, která se jako umělkyně právem dočkala zasloužené světové pozornosti. Ta jednu chvíli pokračovala, v jinou slábla a pomalu vyprchávala, ale nikdy neustala. Na pomyslný trůn světové známosti, ji pak roku 2009 opětovně vynesla seriálová role svérázné šéfové Hetty Lange ve spin-off seriálu NCIS: Los Angeles, skrze kterou si její tvář zapamatovala, (nejen u nás v ČR, ale i světě), také celá řáda mladých lidí, která by o její tvorbu a jméno možná jinak nezavadila.  

Prȇt-à-Porter, Pocahontas i NCIS

V osmdesátých letech zazářila Linda Hunt kupříkladu jako Dr. Charlotte Prance ve snímku The Bostonians, anebo jako Stella v Silveradu. V roce 1987 si střihla roli Alice B. Toklas ve snímku Waiting for the Moon a roku 1990 se objevila také ve filmu Carmilla. Civilní život sdílela již někdy od roku 1978 se svou partnerkou a budoucí manželkou – psychoanalytičkou Karen Kline, jíž si vzala roku 2008, přičemž harmonický pár představuje tato sympatická dvojice dam dodnes. V roce 1994 zazářila jako Regina Krumm v oceňovaném snímku z módního prostředí Prȇt-à-Porter, kde si zahrála se spoustou slavných jmen, například s americkou zpěvačkou a herečkou Cher, a anglicky hovořícím dětem se pak její hlas zapsal do podvědomí díky roli Babičky vrby (Grandmother Willow) v animovaném Disney filmu Pocahontas (1995) a Pocahontas II. Journey to a New World, který opět zaujal na celosvětovém měřítku. V několika menších rolích se Hunt objevila v průběhu své kariéry i v nejrůznějších amerických seriálech.

Největší pozornost jí však přinesla, již zmíněná Henrietta „Hetty“ Lange, přísná, spravedlivá a lecčehos schopná šéfová agentů NCIS v LA. Ač měla být její postava drobné šéfky s tmavým mikádem, brýlemi a v charakteristických kostýmcích s drahými brožemi mezi hlavními rolemi jen tou vedlejší, stala se velmi brzy stěžejní. Lépe řečeno, jakousi třešničkou na příslovečném dortu, na kterou se každý fanoušek NCIS LA od samého začátku těší, a napjatě očekává každý její příchod i další vývoj. Charismatickou i mírně tajemnou Hetty, která miluje drahý porcelán, kvalitní čaj a umí kupříkladu pilotovat i letadlo, si Hunt zahrála poprvé v roce 2009 a takřka nepřetržitě ji hraje až dodnes. Role se navíc stala natolik ikonickou a oblíbenou, že se roku 2014 objevila například i v jedné z epizod seriálu Scorpion (Škorpion), kde si Hunt s „Hetty“ osobně zahrála rovněž. Za svou úlohu šéfky NCIS LA Lange, pak získala i dvě ceny s názvem Teen Choice.   

Zda drobná tmavovláska plánuje i do budoucna nějakou novou, výraznou postavu sice nevíme, ale při její vitalitě, kterou ve svých pětasedmdesáti letech oplývá, je taková myšlenka určitě možná. Nezbývá, než čekat a těšit se…

Zdroje: britannica, IMDb

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu