Lia Kees: Proč se nebát rozchodu? Protože dokud se jedny dveře pevně nezavřou, neotevřou se ty správné

Za život si člověk projde mnoha vztahy a i ty, které začínají slovy: „Budu tě milovat navždy“, mohou brzy skončit slovy „Nenávidím tě!“ a „Už tě nikdy nechci vidět!“. Rozvedených a nesezdaných párů přibývá. Zda je to důsledkem dnešní rychlé doby či prostým vývojem lidstva, toť otázka.

Ráda chodím sama po kavárnách. Sleduji dění okolo mne, užívám si atmosféru městského ruchu. Při takovémto svém posledním sedánku jsem zaslechla rozhovor dam sedících u vedlejšího stolu. Jejich konverzace doslova připomínala soutěž o to, která z nich má doma většího „debila“. Úryvky příběhu byly zakončeny větami typu: „No už mě to celé šíleně vytáčí. Představovala bych si k sobě někoho lepšího. Ten můj je neuvěřitelný blbec! Opravdu se trpím! Zatím s ním ale ještě nějaký čas budu, abych nebyla sama, ale jak se najde někdo lepší – odkopnu ho!“ Vydedukovala jsem, že tento stav nespokojenosti u dam sedících vedle trvá již delší dobu. Pak přišel číšník a ony po zaplacení účtu zmizely v davu lidí.

Po jejich odchodu jsem přemýšlela nad tím, proč ve vztahu s takovým partnerem zůstávají? Proč ženy obecně často zůstávají po boku mužů, se kterými nejsou ani trochu šťastné?

Rozchod s sebou vždy přináší mnoho změn. Mimo jiné přichází absolutní nejistota, v některých případech i finanční, strach z počáteční samoty, úzkosti. Také strach z reakcí okolí, který může být v dnešní době umocněn sociálními sítěmi a naší prezentací na nich. To, že se chceme vyhnout těmto pocitům, a tak odkládáme rozhodnutí vzít život do vlastních rukou, vede k tomu, že zůstáváme ve vztazích, které nás doopravdy nenaplňují.

Uvažujete-li o tom, že opustíte dlouhodobý vztah, zvažte, jaké jsou vaše reálné důvody pro takové rozhodnutí. Jde jen o malichernosti? Pokud ano, přehodnoťte své rozhodnutí. Neb je důležité mít na zřeteli, že nikdy nenalezneme stoprocentně dokonalý protějšek.

Partnerský vztah je o oboustranné píli, snaze, péči o něj. Uspokojivý partnerský vztah není „darem shora“, je to něco, co musíme sami pracně budovat. V tomto směru zajisté nahrává kompatibilita jedinců, která pokud je už na začátku známosti vysoká – „pilovat“ se musí už jen drobné detaily.

Kdy je rozchod řešením?

Můžete-li s čistým svědomím říci, že jste do vztahu investovala “svoji část” a snahu načež výsledky Vaši “práce „jsou stále neuspokojivé. Možná cítíte, že vztah dlouhodobě strnul na mrtvém bodě?

Pokud i po mnoha rozmluvách s protějškem v partnerství schází úcta, respekt a porozumění, stále dokola se opakují ty samé chyby a vztah je trvale neuspokojivý, pokud negativní aspekty převažují nad těmi pozitivními, pak je načase rozhodnout se vztah ukončit a přestat žít v iluzi bájných romantických začátků vašeho soužití.

zdroj: archiv Lia Kees

Setrváváme-li tam, kde nejsme doopravdy vnitřně šťastné, bráníme si v „rozletu“. Rozchod není prohra ani životní ztráta, nebyl-li vztah oboustranně naplňující. Pamatujte si to.

Rozchod je příležitost začít znovu!

Například příležitost stát se člověkem, kterým jste vždy chtěla být. Investovat do sebe sama. Pracovat na sobě. Snažit se minimalizovat své komplexy, pochyby o sobě a podobně. Zvyšovat si sebevědomí, těšit se ze své vlastní společnosti a co je nejdůležitější – pracovat na své energii, na základě které si pak do života přitáhnete vhodný protějšek, se kterým budete prožívat doopravdy naplněné partnerství.

Věřte si!

Z vlastní zkušenosti vím, že slepované vztahy nemají smysl. Lidé se nemění a pokud se vztah rozpadl z vážných a racionálních důvodů jednou, málokdy budou jakékoli další pokusy vztah zachránit úspěšné.

Proto naučte se v životě nelpět na lidech a na vztazích!

Naučte se nechávat ze svého života odcházet ty, kteří si neváží Vaší duše, lásky, věrnosti a upřímné pozornosti.

A pamatujte zlaté pravidlo zní: dokud se jedny dveře pevně nezavřou, neotevřou se ty správné.

Každý člověk, který nám do života vstupuje, nám přináší určité lekce a ponaučení.

Partneři se k nám vždy budou chovat tak, jak my sami dovolíme. Jaké jsou Vaše hranice? V čem cítíte, že jsou vaše slabiny? Pokládejte si tyto otázky častěji. Odpovědi na ně vás zavedou přesně k těm oblastem, na kterých je třeba zapracovat.

Každý rozchod s sebou přináší příležitost poučit se z něj.  Osobně i můj poslední rozchod s sebou přinesl hodně lekcí. Využijme těchto lekcí a budeme lépe připravené na vztahy budoucí!

Autor: Lia Kees
zavřít reklamu