Krvácení po sexu. Je to normální, nebo byste měla navštívit gynekologa?

Zhruba 9 % žen po sexu krvácí. Může to mít řadu příčin a mohlo by vás to vyděsit. Například to svědčí o výkyvu hormonů, začínající infekci nebo rakovině. V několika případech je takové krvácení naprosto obvyklé a nemusí vás znepokojovat. Přesto existují výjimky, kdy byste návštěvu gynekologa neměla odkládat.

Antikoncepce

Pokud jste začala používat antikoncepci, je to velký zásah do organismu. A trvá až tři měsíce, než si na ni vaše tělo zvykne. Během této doby můžete kdykoliv začít mírně po sexu krvácet. Po uplynutí tohoto období by se však vše mělo vrátit do normálu. Pokud však i nadále krvácíte, měla byste navštívit svého gynekologa a tento problém s ním řešit. S největší pravděpodobností vám změní značku antikoncepce nebo vymyslí jiné řešení.

Nedostatečná vlhkost pochvy

Tento problém se vyskytuje především při menopauze. To je také častá příčina toho, že po sexu, nebo už během něj můžete začít krvácet. Je to dáno tím, že vagína je méně elastická, a tak dochází k většímu tření. Tento problém můžou mít však i mladé ženy, pokud při sexuálním styku nejsou dostatečně vzrušené. Ideálním řešením jsou lubrikační gely, které pochvu dobře promažou.

Cervikální ektopie

Měkké buňky, které se nacházejí v krčním kanálu, se rozšíří také na vnější povrch děložního čípku a tam ztvrdnou. V ten moment, pokud partner svým penisem během sexu udeří na toto místo, začnete krvácet. Tento stav dokáže upravit antikoncepce. Lékař vám také může navrhnout menší chirurgický zákrok, ten se provádí pod celkovou anestezií. Není to však žádný závažný problém, jakého byste se měla obávat.

Těhotenství

těhotenství se může stát děložní čípek velmi měkkým. Dokonce i jemný kontakt ho může poškodit a poté přichází krvácení. Tento problém se nedá ničím řešit a odezní až po následném porodu. Váš gynekolog by to však měl zcela určitě vědět. Zvlášť, pokud krvácíte hodně. Mohla by to být známka jiného problému. Například porušení placenty nebo už zmiňované cervikální ektopie.

Infekce

Krvácet můžete také v případě, že máte přenosnou nebo kvasinkovou infekci či bakteriální vaginózu. Poté jakékoliv podráždění způsobuje krvácení. Toto platí hlavně při chlamydiích, ale také při kapavce nebo herpes. S takovým problémem si rozhodně vaše tělo neporadí samo, a musíte neprodleně navštívit gynekologa, který vám nastaví adekvátní léčbu. Nejčastěji vám předepíše antibiotika nebo protiplísňový krém.

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT