Kefír a jeho přínosy nejenom na zdraví, ale také na krásu

Nejenom, že je sklenička studeného kefíru po ránu osvěžující, je také hodně zdravá a tělu prospěšná. V dnešní době je kefír naštěstí rozšířen všude, dříve byl totiž známý jen na Kavkazu a v Tibetu. Vzniká reakcí kefírového zrna s mlékem, ať už kravským, kozím či ovčím. Netrvá tak ani 24 hodin – a vznikne tato prospěšná fermentovaná superpotravina, která je pro lidské tělo dobře stravitelná. Jaké má kefír zdravotní výhody?

Je skvělý pro kosti

Pravidelné pití kefíru pomáhá zvyšovat hustotu kostí, čímž snižuje riziko onemocnění osteoporózou, protože zvyšuje podíl vápníku a hořčíku v těle. Navíc mléko k tomu obsahuje spoustu dalších živin pro zvýšení hustoty kostí, jako například vitamín D, vitamín K2 a fosfor.

Kefír versus jogurt

Probiotika jsou zdraví prospěšné látky, které jsou ve velké míře obsaženy v bílých jogurtech. Ty ovlivňují nejenom fyzické, ale také psychické zdraví a regulují váhu. Ve srovnání s kefírem jich má ale stále málo. Kefírová zrna obsahují nejenom probiotika, ale také tělu prospěšné bakterie a kvasinky. A navíc se probiotika obsažená v kefíru ve vašem trávicím traktu usídlí, zatímco jogurtová probiotika jím pouze projdou.

Bojuje proti nádorům

Fermentované potraviny, jako právě kefír, jsou prospěšné v boji hned proti několika rakovinotvorným nádorům. Kefír také podporuje detoxikaci organismu, což je v případě nádoru opravdu důležité.

Dva druhy kefírů

Možná vás to překvapí, ale kefír nemusí být nutně vyroben z mléka. Pokud máte intoleranci na laktózu, nemusíte být kefíru ušetřeni. Existuje totiž i kefír, který má vysoké množství probiotik a dalších výhod pro zdraví – a neobsahuje ani stopu po mléce.

Základní druhy kefírů:

  1. Mléčný kefír – vyroben ze živočišného, nebo kokosového mléka.
  2. Vodní kefír – vyroben z kokosové vody.

Proces fermentace kefíru je v obou případech stejný, mění se jenom základní složka výroby. Základ pro výrobu kvalitního kefíru je také cukr, nicméně ve výsledku kefír obsahuje opravdu málo cukru, protože jej spořádají živé kvasinky během procesu fermentace.

Proto se nemusíte bát, že byste do sebe pitím kefíru vstřebávala cukry, kterým se snažíme co nejvíce vyhnout. Budete mít také dostatek vlákniny, což příznivě ovlivní vaši pleť. Budete se tedy nejenom cítit, ale také vypadat lépe.

Zdroje: healthy-magazine.co.uk

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu