Půvabnou tvář a spíše drobnou postavu britské herečky Kate Winslet, má asi každý z nás neodmyslitelně spjatou především s postavou Rose DeWitt Bukater (Dawson), z veleúspěšné filmové senzace Titanic (1997). Zajímavých rolí, které, většinou blond umělkyně ztvárnila, je více. Kupříkladu Marianne Dashwood v Rozum a cit (1995), Mildred Pierceová (2011) nebo Johanna Hoffman ve Steve Jobsovi (2015). Okolnost, že specialitou Winsletové jsou především kostýmní role, je i navzdory její herecké všestrannosti známá. Přesto fakt, že i zde dovede překvapit, potvrdila nedávno. Její paleontoložka Mary Anning ve snímku Ammonite (2020), bere totiž svým ztvárněním doslova dech.
Herečkou odjakživa
Kate Winslet, CBE, vlastním jménem Kate Elizabeth Winslet, se narodila dne 5. října roku 1975 v astrologickém znamení Vah, v britském Berkshire. Ačkoliv z herecké ani nijak umělecky zaměřené rodiny nepochází (tatínek byl své doby stavitel a maminka barmanka), po životě herečky toužila odmalička. Dívek s obdobnými sny jsou po světě sice miliony, avšak Kate měla na rozdíl od jiných nejen štěstí, ale i tolik potřebný talent. Už jako dítě si ji roku 1991 vybrali sci-fi tvůrci do postavy Reet v dětském seriálu Dark Season a hned poté následovaly nabídky rolí v Get Back (Eleanor Sweet) či postava Caroline Jenington v Anglo Saxon Attitudes. Paralelně s tím pak Kate nastoupila už jako náctiletá dívka rovnou na studia herectví. První větší úspěch jí přinesla úloha Juliet Hulme v Nebeských stvořeních (1994) Petera Jacksona, a další nabídky pak už na sebe nenechaly dlouho čekat.
Po roztomilé Juliet se objevila kostýmní a historicky laděná postava Marianne Dashwood ve snímku Rozum a cit (1995), která už Kate pootevřela dveře i do velkého světa filmu. Okolnost, že mladé dívce sedí role kostýmních postav, nezůstala bez odezvy. Za pečlivě odehranou Marianne, Winslet tehdy získala nejen svou první nominaci na Oscara, ale třeba i na Zlatý Glóbus nebo Cenu BAFTA, jíž dokonce proměnila ve vítězství. A právě tehdy ji pravděpodobně zaregistroval i slavný režisér James Cameron.
Hvězda Titanicu
Pokud je člověk tzv. „mileniál“, popřípadě starší, nemohla ho roku 1997 minout sláva jednoho z nejznámějších filmů konce 20. století, a sice snímku Jamese Camerona Titanic. Film, jehož děj byl inspirován skutečnou událostí – ztroskotáním mohutné luxusní výletní lodi Titanic, se stal dokonce třetím nejvýdělečnějším filmem v historii, a celkově za své výkony získal nespočet cen, včetně 11 prestižních Oscarů. Účinkovat v něm tedy byla čest, třebaže jen v malé roli. Kate Winslet měla ovšem to štěstí, že si ji tvůrci vybrali rovnou do ústřední postavy. Nekonvečně uvažující, zato dokonale dobově vypadající Rose DeWitt Bukater (Dawson), jež se pomalu, ale jistě „dusí“ ve zvycích movitých dam z vyšší společnosti poloviny 19. století, způsobila v „devadesátkách“ na plátně doslova pozdvižení. Diváky tehdy oslnila nejen autentičnost Winsletina a DiCapriova hereckého projevu, ale i milostný příběh, v němž se bohatá dívka během plavby upřímně zamiluje do chudého mladíka (L. DiCaprio), jenž se na palubu luxusní lodi dostal omylem. Střet dvou lidí, dvou rozličných světů na tragické cestě mořem, ze které se nakonec vrátí živa jen hrstka pasažérů, zaujal, a ve své době strhl doslova davové fandění. Každý druhý „mileniál“ měl doma na stěně buď plakát Kate nebo Leonarda, a hudební soundtrack k filmu od Celine Dion si leckdo se slzami v oku broukal ještě po roce 2000. Jistou zajímavostí může být snad jen ta okolnost, že ačkoliv role Rose „zadělala“ Kate na nefalšovanou hollywoodskou slávu a světovou proslulost, nezískala za ni nakonec paradoxně ani jednu velkou cenu, třebaže nominací obdržela tenkrát od Oscara až po Satellite Award, mnoho. Drobný „nedostatek“ jí však brzy vykompenzovaly úspěchy snímků po roce 1997 následujících…
Ocenění za oceněním
Po úspěchu v Titanicu, zazářila mladá herečka Winslet ještě v desítkách dalších rolí. Například jako Iris Murdoch ve snímku Iris (2001) nebo jako Clementine Kruczynská ve Věčném svitu neposkvrněné mysli (2004) či Sylvia Liewelyn Davies v Hledání Země Nezemě (2004). Za roli Johanny Hoffman ve Steve Jobsovi (2015) pak obdržela k roku 2016 jak Cenu BAFTA, tak i Zlatý glóbus. Dohromady za všechny filmy, získala v průběhu let ještě desítky dalších nominací, přičemž na vytouženého Oscara dosáhla už v roce 2008, a to díky úloze Hanny Schmitz ve filmu Předčítač.
Ammonite i Avatar 2
To, že její postavy nemusí být jen naivní dívky, milující pohledné mladíky, dokázala loni, kdy překvapila svým kvalitním a emotivním hereckým výkonem v romantickém filmu Ammonite (2020). V roli amatérské archeoložky, jedné z prvních britských vědkyň a zakladatelů paleontologie – Mary Anning, ztělesnila Winslet dokonale nejen život pozoruhodné postavy, ale i příjemně vymodelovanou romantickou linku filmu, věnovanou něžné lásce mezi dvěma ženami. Amatérská archeoložka Mary Anning (K. Winslet) se živí prodejem fosílií amonitů a veškerý čas tráví opracováváním zkamenělin na pobřeží Lyme Regis (Dorset). Je úspěšná. Roku 1811 objevuje kostru vodního ještěra Ichtyosaura, později třeba neméně známého Plesiosaura (1823). Ze stereotypu však ústřední filmovou postavu vytrhává příjezd bohatého britského vědce a jeho neduživé, ale půvabné manželky Charlott (Saoirse Ronan). Charlottu zpočátku nezajímají zkameněliny a Mary zase nezajímá vědcova křehká manželka, ve které vidí pro jeho studijní výpravu spíše „přítěž“. Jenže okolnosti se mění. Natolik, až ústřední dvojice žen zjišťuje, že má společného více, než by kdo čekal.
Komorní snímek režiséra a scénáristy Francise Lee, zaujme nejen pečlivě zobrazenou výpravou, podřízenou v každičké rekvizitě 19. století, ale i vášnivým příběhem. Přičemž, má-li někdo obrys Kate Winslet zafixovaný právě z Titanicu, nevyjde pravděpodobně při pohledu na racionální, pracovitou i lehce robustní Mary Anning, (skrze níž Winslet ukazuje schopnost, ztělesnit širokou škálu osobností), z úžasu. Fakt, že je Kate žena mnoha rolí, předvádí ostatně už několik let. Fanouškům tudíž jistě v poslední době neunikla ani informace, že by se měla objevit také jako jedna z postav v právě připravovaném snímku Avatar 2. Uvidíme tedy, čím nás tvůrci spolu s Kate do budoucna ještě překvapí.
Zdroje: IMDb, biography.com