Karolína (29): Nevím si rady. Tchyně se nám pořád snaží organizovat život

Již když mi bylo dvacet čtyři, vzala jsem si za muže mého dlouholetého přítele Petra. Byli jsme spolu opravdu spokojení, začali jsme plánovat rodinu a užívali jsme si společný život. Dokonce i s tchyní jsem měla dobré vztahy, nikdy nedělala problémy. To se však jednoho dne změnilo.

Založili jsme rodinu

Během několika měsíců po svatbě se nám narodila vytoužená holčička. Já byla šťastná, vše vypadalo dobře a měla jsem radost, že i Petr se aktivně zapojuje do chodu domácnosti a péče o malou, ačkoliv toho měl hodně v práci. Výrazně méně mne však těšilo to, když se o naši domácnost začala usilovně starat i tchyně. Z občasných návštěv se staly návštěvy každodenní. Během nich si neodpustila všemožné výtky, zejména ohledně toho, jak se starám o dceru.

Všechno má své hranice

Jelikož Petr byl věčně v práci a tchyniny výtky se ho stejně netýkaly, dlouhou dobu to se svou flegmatickou povahou úplně ignoroval. Mě to však začalo štvát čím dál tím víc. Neustále jsem jen poslouchala, co všechno dělám špatně. To pro moji psychiku byla velká zátěž. Ovšem aby toho nebylo málo, když měl konečně Petr o víkendu volno a měli jsme strávit tento čas společně, jeho maminka u nás stejně neustále byla. Neměla jsem tedy vůbec žádný odpočinek.

Chtěli jsme jí to vysvětlit

Stěžovala jsem si manželovi, že takové návštěvy jsou pro mě velmi vysilující a ocenila bych klid pro sebe a malou. Petr se tedy rozhodl s matkou promluvit o tom, že se nehodí, aby u nás byla každý den. Ona se však namísto pochopení urazila a brala to jako útok z mojí strany. Vždyť nám přeci tolik pomáhá a já ji zřejmě chci jen vyhnat. Na pár dní se situace uklidnila, protože tchyně se vůbec neozývala. Avšak po krátké době se k nám vrátila znovu, z našeho bytu jako by se stal její domov – a do toho jsem navíc neustále poslouchala, co dělám špatně.

Nevím, co si mám s tchyní počít. Vždy jsme spolu vycházely dobře, ale tohle komandování mi opravdu ubližuje. Doufám, že jí brzy dojde, že takhle to opravdu nejde a měla by nechat prostor pro mě s manželem.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT