Karel (50): Po operacích se nakonec podařilo, že zhubl 68 kilogramů. Celý proces trval přes 2 roky

Mlsání a nepravidelná strava vedly k tomu, že Karel (50) strašně moc ztloustl. Měl zhruba dvojnásobek váhy, než když byl mladší. Samozřejmě, s věkem přibírá většina z nás, ale jsou určité hranice. Karel dokázal shodit téměř 60 kilogramů díky operaci žaludku. Jeho příběh je o rozhodnutí a přes 2 roky trvajícím procesu operací a hubnutí.

Tento článek vychází ze zaslaného textu od našeho milého čtenáře. Všechna v článku uvedená jména byla z důvodu ochrany soukromí pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Mlsoun

„Jako obvykle jsem si pochutnával na kynutém koláči a dal jsem si zhruba půl plechu, skvělý zákusek! Akorát, že mi to nikdo neschvaloval,“ začíná vyprávět Karel, „žena už na mě byla pořádně naštvaná za to, jak moc jsem přibral.“ Jeho žena Marta (48) pokračuje: „Myslím, že můj manžílek nebyl chamtivý, prostě se nikdy necítil plný.“ Dohodli se na tom, že Karel nasadí nějakou dietu. „No, ono to ale úplně nefunguje, víš přeci, že už jsem to zkoušel,“ omlouval se Karel.

Pak se spokojeně poplácal po své pneumatice, za poslední 2 týdny shodil 2 kila, což by možná stačilo, kdyby vydržel celý rok. Nebo možná dva. Ale to v jeho případě nebylo reálné. „Ano, měl jsem trojitou bradu a obrovské břicho, ale pořád mi nedocházelo, že své ženě mohu připadat odporný,“ pokračuje Karel, „a už vůbec by mě nenapadlo, v našem věku a po tolika společných letech, že by se mohla rozhodnout opustit mě kvůli tomu, jak vypadám!“

Až ke vztahové krizi

Pravda ale byla taková, že Martu už něco takového napadlo. Navíc díky té obrovské nadváze byl sex téměř nemožný, ale hlavně Karlovi hrozilo nebezpečí infarktu a další zdravotní problémy! Karel měl vysoký tlak, a pořádně už si nemohl ani zavázat boty, když šel někam ven. „Cítil jsem se opravdu jako hroch ve srovnání s mužem, kterým jsem býval,“ přiznával, „ale nerozuměl jsem tomu. Opravoval jsem auta a byl hodně na cestách.“

„Možná jíš nepravidelně, ve špatnou dobu nebo fastfoodová jídla, to já nevím,“ odpovídala mu Marta. Karel byl tak tlustý, že už mu nepomáhala aktivní fyzická práce, kterou vykonával. A ani výčet zdravotních problémů nekončil u vysokého tlaku. U Karla se objevila takzvaná spánková apnoe, což znamená, že člověk během spánku přestane na nějakou dobu dýchat a může se i udusit. Vše bylo způsobeno jeho váhou! V noci si dokonce už musel nasazovat kyslíkovou masku!

Konečně to viděl!

„Pak mi to konečně začalo docházet,“ říká, „nemohl jsem se svým roztomilým vnukem na pláž, protože ukazovat se někde v plavkách… to jsem se opravdu styděl.“ A Karel pokračuje: „Uvědomil jsem si, že takhle dál žít nemůžu.“ Navíc mu Marta konečně řekla to, na co občas myslela: „Pokud s tím něco neuděláš, ztratíš mě.“ To Karla natolik šokovalo, že hned druhý den vyrazil za svým praktickým lékařem, zda mu může nějak pomoci.

Bypass žaludku jako poslední možnost

Lékař poslal Karla k dietologovi, který mu upravil jídelníček a předepsal i léky na hubnutí. Bohužel ani to nezabralo. Pak ale Karel dostal dobrou zprávu. „Byl jsem schválen pro chirurgické provedení bypassu žaludku,“ vypráví Karel, „říkal jsem si, že to jediné mě snad může ještě zachránit!“ Brzy poté byl hospitalizován a operace trvala celých 14 hodin! Žaludek mu lékaři zašili asi na velikost tenisového míčku.

A skutečně! Hmotnost konečně začala klesat a během tří měsíců se dokonce stabilizoval i krevní tlak. „Udělal jsem konečně dobrou věc,“ říká Karel s hrdostí. Z robustní, stále hladové koule se Karel začal přeměňovat a těšil se, až se přiblíží tomu muži, kterého si Marta kdysi vzala. Ale naděje na vášnivou jiskru a zlepšení intimního života zatím nebyla na místě. Kyslíková maska sice už byla dávno pryč, ale Karel se stále neodvažoval ukázat své nahé tělo.

„Co se to s tebou pořád děje,“ ptala se ho žena naštvaně. „No, víš, tohle… a ukázal Martě svůj problém.“ Dost jí to vyděsilo. Karel sice zhubl, ale všechna vytahaná kůže, která pokrývala kdysi tak velké břicho, zůstávala na svém místě a vytvořila ošklivý a obrovský záhyb, který visel dolů jako zástěra. A místo původních téměř ženských prsou mu na hrudníku plandaly jakési „uši“. „Teď víš, proč nechci, abys mě viděla svlečeného,“ řekl manželce.

Ještě jedna operace a starý Karel byl zpátky!

Naštěstí měl nárok na další operaci, během které lékaři odstraní přebytečnou kůži. Jenže musel počkat, až se jeho váha stabilizuje. Datum operace dostal až o dva roky později! Nejprve se musela odstranit přebytečná kůže na břiše, a potom na hrudi. Celkově lékaři odstranili dalších 6 kilo hmotnosti, kterou tvořila přebytečná kůže! Jakmile se jizvy uzdravily, byl Karel konečně schopen ukázat se bez oblečení.

„Vypadáš nádherně,“ řekla mu teď už zase usměvavá Marta, „vlastně jako ten kluk, do kterého jsem se kdysi zamilovala,“ smála se. „Možná bychom to mohli nějak oslavit,“ mrknul Karel na svou ženu. Jiskra byla zpátky! Konečně mohli žít i intimním životem! Karlův nový vzhled nejenže obnovil sexuální radovánky, ale začali si být s Martou mnohem bližší než kdy dřív. Po všech těžkých chvílích a myšlenkách na rozvod prožívali druhé líbánky.

Mám pocit, že jsem se do své manželky znovu zamiloval,“ uzavírá nadšeně Karel, „intimita, kterou nyní sdílíme, je neuvěřitelná a úžasná!“

Operace Karlovi zachránila nejen zdraví, ale i manželství. Určitě to stálo za zkoušku. Úspěšnou zkoušku!

Autor: Katka Procházková
ZAVŘÍT