Kapesné jako základ finanční gramotnosti – naučte své děti hospodařit

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
kapesné (zdroj foto: freepik.com)

Nikdo z nás se neobejde bez schopnosti hospodařit s penězi. Pokud to naučíme děti včas, tím větší mají v životě šanci na úspěch, ale hlavně se omezuje riziko, že skončí v dluhové pasti.


Kapesné jako učební metoda

Průzkumy ukázaly, že nějaké peníze od rodičů pravidelně dostávají čtyři z pěti dětí ve věku 8 až 15 let.

Kapesné tak může zafungovat jako učební metoda, ale je potřeba si s potomkem nastavit a dodržovat základní pravidla. Ta by měla obsahovat dohodu o výši kapesného, jeho účelu a termínech výplaty. Pravidelnost je důležitá, aby se děti naučily své výdaje plánovat. Polovina dětí ale s kapesným nevystačí a až dvě třetiny rodičů jim peníze půjčí, přičemž vrácení dluhu vyžaduje necelá polovina.

Pokud se tedy s potomkem dohodnete, že ho „založíte“, trvejte na vrácení dluhu. Vhodné je třeba vracení formou splátek z dalších kapesných. Jen tak děti pochopí, co je to půjčka. Menším dětem je lepší dávat hotovost, těm starším založte účet a nechejte jim k dispozici platební kartu. Správa účtu je jednoduchá, může probíhat přes mobilní telefon, a k tomu máte jako rodiče stálý dohled nad dětským účtem.

Naučte je počítat

Ve školách už probíhají programy finanční gramotnosti, a není od věci se o ně zajímat. Ukázalo se, že kluci a holky, kteří prošli programem finanční gramotnosti, dokážou s penězi nakládat lépe. Sází se přitom na zážitky, vlastní zkušenost dětí a jejich zodpovědnost. Skvělá je metoda, kdy mají děti za úkol založit vlastní firmu. Navrhují její logo i sortiment, který bude vyrábět a prodávat.

Ideální je takové zboží, které samy děti zvládnou vyrobit a mohou jej například prodávat na trzích a jarmarcích. Děti tak stále musí propočítávat cenu výrobku, kalkulovat náklady na materiál, práci i propagaci. O všem se v kolektivu diskutuje. Žáci nejlépe pochopí zákonitosti světa peněz, ale také se naučí vzájemné spolupráci a oceňování schopností druhých.

Autor: Michaela R.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín SpokojenéŽeny.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.