Julie (38): Manžel má velké zdravotní problémy a já vím, jak je vyřešit. Doma si ze mne ale utahují

Na zdravou stravu jsme si u nás doma nikdy nepotrpěli. Moje maminka vyvařovala jen poctivou českou kuchyni, kterou mě naučila vařit a opravdu dobře. Když jsem v devatenácti potkala svého manžela, byli jsme oba dva štíhlí.

Po letech rodinného života a třech dětech jsme však měli oba o dvacet kilo navíc a manželovi našli lékaři hned několik nemocí spojených s nezdravým životním stylem. Já se to teď snažím napravit, ale doma mě mají za blázna a s jídlem mne podvádějí.

Takhle by to nešlo

Nejsme sportovně založená rodina, pohybu jsme se vždycky vyhýbali. Máme rádi dobré jídlo i pití, s manželem navíc roky kouříme. Před pěti lety ale začal mít manžel vážné zdravotní potíže a všechny se pojily k jeho nezdravému životnímu stylu. Dneska už je mu špatně i po obyčejném smaženém řízku. Miluji ho a máme tři děti, pro které bychom měli být zdraví a ve formě.

Řekla jsem si dost a začala jsem navštěvovat kurzy zdravého vaření. Chtěla jsem se naučit vařit chutně i zdravá jídla a naivně si myslela, že to doma projde. Jenže jim to nevoní. To, že bude možná podvádět manžel, mě napadlo, ale že ho v tom budou podporovat i děti a spiknou se proti mně, to už jsem nečekala.

Sněz to, bude ti lépe

Už mě nebavilo doprovázet muže na zdravotní prohlídky, v noci poslouchat jeho nářek a dívat se, jak trpí po každé tučnější večeři. Začala jsem věřit, že je potřeba něco změnit, aby nám všem bylo dobře. I děti to potřebují a já jak by smet. Vždycky navařím hodně zdravě a nachystám jídlo dětem i manželovi, když mám odpolední směnu, mají i večeři. Nikdy mne nenapadlo, že budou zdravá a drahá jídla vyhazovat do koše.

Několikrát jsem manžela přesvědčovala, že to musí jíst, jinak se projí a propije až na smrtelnou postel. Také dětem bychom měli dávat lepší příklad. Nějakou dobu to vypadalo dobře. Jídlo bylo snězené, manžel vypadal lépe, ale nakonec jsem přišla na to, že je to pouze klam.

Jídlo pravidelně končí v koši, manžel se cpe léky a děti se mi smějí

Pak jsem ale jednou po práci vyhazovala odpadky, které nestihli uklidit oni sami. Našla jsem v koši veškeré jídlo, které jsem ráno nachystala. V manželově mobilu bylo číslo donáškové služby jako poslední volané a mně to došlo. Vůbec to nejedí, jídla se zbavují a k večeři si objednávají svá oblíbená nezdravá jídla.

Nepřehlédněte: Veronika (31): Naše rozvodové tahanice neberou konce. Bývalý mě dokonce neprávem obvinil z týrání naší dcery.

Muži není špatně, protože se začal cpát silnými léky a ty jeho bolesti utišují. Mrzí mě, že to nedokážu změnit a že se mi i děti smějí za zády.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT