Jitka Schneiderová, herečka se srdcem na správném místě

Herečku Jitku Schneiderovou má dodnes mnoho diváků spojenou především s kultovním snímkem Samotáři, ve kterém v roli Hanky zazářila již před více než dvaceti lety. Od té doby hrála v řadě dalších filmů i seriálů, například Letiště, Přešlapy nebo Anatomie života. Úspěšně se zúčastnila též pořadu Stardance. Kromě toho se aktivně věnuje i veřejně prospěšným projektům, především těm, které souvisejí s pěstounskou péčí.

Žádný ústav rodinu nenahradí

Jitka je již několik let patronkou nadace Hledáme rodiče a stala se také jednou z hlavních tváří iniciativy s názvem 8000 důvodů, která usiluje o systémovou změnu v umisťování dětí do ústavní péče. Nyní se zdá, že tato práce přináší i velmi nadějné výsledky. Na začátku srpna totiž poslanci podpořili návrh, který počítá s koncem umisťování malých dětí do kojeneckých ústavů. Schválená novela Zákona o sociálně právní ochraně dětí totiž obsahovala pozměňovací návrh, který uzákonil věkový limit pro umísťování dětí do ústavů. Jako termín byl stanoven konec roku 2024. Existující kojenecké ústavy by se měly následně přeměnit na instituce, které se budou starat o děti se zdravotním postižením.

8000 důvodů ke změně

Herečka, která je sama maminkou patnáctileté dcery Sofie, dlouhodobě podporuje umísťování dětí do pěstounských rodin. Iniciativa 8000 důvodů je jen dalším krokem. Název souvisí s 8 000 dětmi v ústavní péči, které jsou 8 000 důvody ke změně. Česká republika je totiž jednou z posledních zemí Evropské unie, která děti stále umísťuje do kojeneckých ústavů. O projektu a o tom, že každé dítě má právo vyrůstat v rodině, ale i o mnoha dalších tématech se Jitka naposledy rozpovídala v rozhovoru s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Ostatně na její adresu rovněž na svém instagramovém profilu následně vyjádřila jen slova chvály. Co konkrétně o ní řekla?

Zdroj: Instagram/jitka_schneiderova

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu