Jiřina Bohdalová má i v 90 letech energie na rozdávání. Co jí popřála Jitka Zelenková?

Jiřina Bohdalová, pro mnohé jednoduše Bohdalka. Je těžké popsat tuto výjimečnou herečku několika málo větami. Většina z nás ji zná především jako skvělou komičku nejen z řady filmů a seriálů, ale také z legendárního pořadu Televarieté. Její hlas už po desetiletí promlouvá k dětem nejen prostřednictvím Rákosníčka. Vždy z ní čišela neskutečná energie a radost a nejinak je tomu i teď, když slaví významné životní jubileum.

Ve světě filmu je jako doma už od raného dětství

Pro herectví se Jiřina Bohdalová pravděpodobně narodila. Od dětství ji svět divadla velmi lákal. Svůj vliv na to mělo jistě i maminčino působení v ochotnickém divadle, kam s sebou malou Jiřinu často brávala. To vše nakonec vyústilo v to, že v pouhých šesti letech poprvé stanula před filmovou kamerou. Konkrétně se jednalo o ještě němý film s názvem Pižla a Žižla na cestách. Debut byl úspěšný, a tak brzy přišly další role, tentokrát již v mnohem známějších filmech, po boku tehdejších hvězd filmového plátna. Nejznámějším snímkem je především Madla zpívá v Evropě z roku 1940.

Ve svých rolích umí diváky bavit i dojímat

I přes nesporný talent se Jiřina Bohdalová na vysněné DAMU nakonec dostala až na třetí pokus. Od té doby ale jen zářila. Za svou kariéru byla členkou hereckých souborů mnoha předních divadelních scén, od Divadla ABC, kde působila po boku Jana Wericha, přes Divadlo na Vinohradech až po Divadlo Na Jizerce, kde působí dodnes. K divadlu brzy přibyl film a televize. Z nejznámějších filmů a seriálů uveďme alespoň Dámu na Kolejích, Ucho, Pěnička a paraplíčko, Fany či Chalupáři. S Vladimírem Dvořákem pak vytvořila nesmrtelnou dvojici v zábavném pořadu Televarieté.

Nesmazatelná stopa ve světě pohádek a večerníčků

Dětští diváci ji znají z řady pohádek a večerníčků, kterým často propůjčila svůj hlas. Kromě legendárního Rákosníčka jejím unikátním hlasem promlouvají i postavičky v Pohádkách z mechu a kapradí, Broučci či Malá čarodějnice. Svého prvního Českého lva obdržela Jiřina Bohdalová za hlavní roli v pohádce Nesmrtelná teta v roce 1993. A právě „nesmrtelnou tetou“ ji ve svém narozeninovém příspěvku nazvala i její dlouholetá kamarádka zpěvačka Jitka Zelenková. Kromě toho dodala, že by nám všem přála, aby nás Jiřina ještě dlouho bavila svými rolemi. Vzhledem k neuvěřitelné energii, kterou i přes svůj věk herečka má, to nebude problém.

Zdroj: Instagram/sametovyhlas, csfd.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu