Je zdravé nenosit podprsenku?

Mnohé ženy odkládají podprsenku s tím, že tak prospějí svému zdraví. A mnohé další si ji ze stejného důvodu nechávají. Zkusme se podívat, kde je pravda.


Je to na vás

V současnosti jde spíše o otázku volby, jelikož nošení podprsenky je spíše věcí estetickou než zdravotní, tedy pokud žena nemá ňadra tak velká, že jí jejich tíha způsobuje různé obtíže.

Na čem se odborníci shodují je, že zvolená podprsenka má být takzvaně „zdravá“. Tedy taková, která prsy nemačká a neomezuje cirkulaci lymfy a jejíž kostice ňadro nikde nestlačují.

Rakovinu nezpůsobuje ani vyloženě špatně zvolená podprsenka, ale pro prsa to není ideální stav. Proč tedy rovnou nezvolit levnější a jednodušší variantu a podprsenku vůbec nenosit? Poškodíme si nějak zdraví, pokud budeme chodit bez podprsenky?

Překvapivý průzkum

Specialisté provedli průzkum, který trval celých 15 let. Během té doby zkoumali, jak a vlivem čeho se ženská prsa mění. Překvapivě se ukázalo, že nošení podprsenky nepřispívá k podpoře hrudníku, nepomáhá proti bolestem zad a ani neoddaluje vznik povislých prsou. Naopak ženám, které během výzkumu podprsenku přestaly nosit, se bradavky malinko zvedly a měly méně strií. Je to tak – podprsenka totiž může bránit krevnímu oběhu a snižovat tak pevnost prsních svalů.

Správný výběr

Vybrat správnou podprsenku není snadné, prý to umějí pouze dvě ženy z deseti. Dobrá podprsenka poskytuje ňadrům oporu a pomáhá od přetížení páteře, bolesti zad i šíje. Měla by z 20 % prsa držet ramínky a z 80 % pak pevným, dobře padnoucím obvodem. Taková podprsenka narovná záda, vzpřímí ramena a usnadní dýchání.

Nejčastější chybou při výběru je dle odborníků špatně zvolená velikost podprsenky, respektive košíčků – většina žen má tendenci se podceňovat. Jenže tím, že je košíček menší, se kostice opírají přímo o prsní tkáň a tlačí na ni. Správně by košíčky měly být přímo pod prsy, ne níže, a měly by zasahovat až do podpaží, tedy mimo prsní tkáň.

Co na to psychika?

Psychologové doporučují jednoznačně – pokud má žena pocit, že její poprsí není dokonalé a pociťuje to jako psychický problém, je podprsenka nejjednodušší a nejlevnější variantou, jak se k ideálnímu poprsí dopracovat. Opravdu zajímavé ovšem je jiné psychologické tvrzení, a to že postoj k podprsence do jisté míry odráží i celkový postoj k životu. Jistě, jiný postoj bude mít žena dbající ekologických zásad, příznivkyně přírodních materiálů a návratu k přírodě a jiný postoj má žena, která chce své sexy vnady co nejvíce zviditelnit, ačkoli se potom ve spodním prádle cítí nepříjemně. „Pro krásu se přeci musí trpět“, tak ať to za to stojí.

Závěrem se stále ptáme: nosit nebo nenosit? Je to opravdu jen na vás. Záleží hlavně na vkusu a co je vám příjemné. V prádle byste se měla cítit dobře, a pokud vám podprsenka není pohodlná, není pro její nošení žádný racionální důvod.

Autor: Lenka S.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ZdraveRady.cz - aktuálně čte 47 lidí
GirlWorld.cz - aktuálně čte 15 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 8 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 11 lidí
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 47 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 11 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 11 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 47 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 8 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 47 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 14 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 37 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 35 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 8 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 11 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 15 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 15 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 11 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 40 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 47 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.