Jarka (38): Možná jsem mohla zabránit kamarádce v sebevraždě, teď nemohu v klidu spát

Kamarádku Lenku jsem znala od malička, vyrůstaly jsme spolu a vídaly se po celý život, i když jsme už měly obě své rodiny. Když její čtyřletá dcerka vběhla pod auto a nehodu nepřežila, obrátil se Lence svět vzhůru nohama.

Snažila jsem se jí stát po boku, ale nepomáhalo to. Vycítila jsem, že tu už také nechce být a hned dvakrát jsem ji vytáhla hrobníkovi z lopaty. Potřetí jsem ale už nic neudělala.

Měla jsem špatný pocit

Ani nevím, kde začít – i pro mě totiž byla smrt Lenčiny malé dcerky strašlivým neštěstím a dlouho jsem se z toho nemohla vzpamatovat. Už jen proto, že sama mám tři děti, a kdyby se jim něco podobného stalo, asi bych se zhroutila. To Lenka se snažila dlouho držet, nakonec se jí ale rozpadlo i manželství, když tři roky po nehodě spontánně potratila. Pak už byla úplně sama a já jsem z toho začala mít špatný pocit. Nikdy nemluvila o smrti přímo, ale vycítila jsem, že se chystá z tohoto světa také odejít.

Nemohla jsem to dopustit

Někdy jsem v noci vůbec nemohla spát, pořád jsem myslela na Lenku, která se stále víc uzavírala do sebe. Jednou po cestě domů z práce jsem se cítila mizerně a nemohla jsem se zbavit pocitu, že se něco s Lenkou děje – a tak jsem ji raději navštívila.

Neotvírala a nebrala telefony, poprosila jsem tedy jejich domovnici, která měla náhradní klíče od jejího bytu, aby jej otevřela – a našla jsem svou kamarádku ve vaně s podřezanými žílami. Naštěstí ještě nebylo pozdě. Jen krátce poté, co ji propustili z léčebny, kam se dostala následně po incidentu, se situace opakovala. Já jsem na ni byla prostě napojená a ihned jsem vycítila, že ji musím zkontrolovat. Nemohla jsem to dopustit.

Její přání jsem vyslyšela

Jenže Lenka mi pak řekla něco, na co dodnes nemohu zapomenout. Přála si zemřít a já jsem byla tou, která jí to už dvakrát překazila. Proto mě nepřímo poprosila, abych to už nedělala. Od té doby jsem měla v sobě hrozný zmatek, nechtěla jsem ji nechat umřít a zároveň jsem si přála, aby našla konečně klid.

Čtěte také: Katka (32): Díky nevěře mého muže se ze mě stala sebevědomá a úspěšná žena, pád na dno mi otevřel oči.

Proto jsem asi po týdnu, co mi to řekla, nezasáhla – a Lence se potřetí sebevražda povedla. V ten den jsem se cítila pod psa. A už podle zprávy, která mi od Lenky přišla, jsem tušila, co se stane. Ale neudělala jsem nic, už jsem nechtěla, aby se dál trápila.

Už uplynulo osm měsíců a já stále nemohu v klidu spát. Občas si to vyčítám, byla tak mladá a moc mi chybí.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT