Jaké vlastnosti malých dětí jsou důležité pro budoucí dosažení úspěchu?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si náš web na hlavní stránku seznam.cz

Asi všichni přejeme svým ratolestím úspěch v životě. K tomu ale dítě potřebuje vhodnou kombinaci několika ingrediencí – trochu talentu, kousek zvídavosti, hodně píle a pořádnou dávku kreativity. Právě kreativita je dovednost, bez ní se v životě neobejde, ať už bude vést banku nebo štětec po plátně. Děti bývají kreativní hodně a my v nich tuto stránku nesmíme brzdit. Za kreativní přístup se platí zlatem a dospělí navštěvují nejrůznější drahé kurzy, aby tvůrčí schopnosti podnítili.


Už od prvních let

Člověk se s určitou dávkou kreativity už narodí, ale je možné tvůrčí schopnosti vytrénovat. Začít je potřeba už v raném věku dítěte, největší potenciál mají totiž děti ve věku 3 až 6 let. V té době začíná období takzvané magické kreativity. Děti svět zkoumají a objevují, přitom však nejsou zatíženy společenskými pravidly, normami chování ani pochybnostmi, že něco nejde. Kreativní myšlení je dobré posilovat i v pozdějším věku, protože je ho zapotřebí ve všech oblastech lidského snažení.

Novátorský přístup

Mít tvůrčí schopnosti není totéž, jako mít talent. Kreativita je mnohem spíš o novátorském přístupu k řešení. Chce to pohled na věc, který boří hranice a objevuje nové možnosti, a v tu chvíli je jedno, co dítě vymyslí. Jestli vytvoří dvoumetrové brčko, protože se chce napít, aniž by muselo vstávat z gauče nebo to bude cokoli jiného. Rodiče v té době vstupují do role „kouče“ a na nich záleží, kolik prostoru a podnětů dětské kreativitě poskytnou. Co můžete udělat proto, aby vám doma vyrostl „šikula“?

Myšlenky by neměly zapadnout, každá si zaslouží pozornost. Zajímejte se o to, jak děti na jednotlivé nápady přicházejí, nabízejte možná pokračování a rozvíjení myšlenky, společně přemýšlejte o detailech. Vhodnými otázkami dítě povzbuzujte k tomu, aby o věcech přemýšlelo jinak. Dejte svým ratolestem prostor k vyjádření názorů a podporujte je v tom, aby své názory dokázaly obhájit. Jednoduchá a efektivní hra podporující kreativitu je například „Co by, kdyby…“.

Ponechte jim volnou ruku

Ať už děti dělají cokoliv, a i když to z vašeho úhlu pohledu nedělají „správně“, jejich výtvor nijak neupravujte, nezasahujte do něj. Jenom tak malí tvůrci pocítí pýchu nad svým dílem, protože je jejich, a to i se všemi nedostatky. Vždy by měla následovat pochvala a vyjádření, že se to dítku opravdu povedlo. A pochválit za snahu a píli.

S výše uvedeným úzce souvisí rada, abyste v žádném případě svého „šikulu“ a jeho díla neopravovali. Dospělí se řídí pravidly a obvykle o nich vůbec nezapochybují. Tráva je prostě zelená a slunce žluté. Slunce je vlastně výborný příklad – je opravdu žluté? Je žluté v podzimních dnech? Tak vidíte. A děti toho vidí ještě mnohem víc, pro ně může být sníh i růžový, protože připomíná cukrovou vatu. Pokaždé se zajímejte, jak na danou věc přišlo, obohatí to i vás.

Chyba, nebo výhra?

Podporujte svého potomka v bezpečném experimentování, o chemickou reakci v podobě výbuchu asi nestojíte, ale dítě by se nikdy nemělo bát udělat chybu. Jestliže nebude mít odvahu vrhat se do neprobádaných oblastí a do neznámých končin, protože by náhodou mohl prohrát, a tak raději zůstane na známém písečku, jen těžko přijde na něco nového.

Měli byste děti naučit nést zodpovědnost. Není od věci dát jim občas na výběr z několika možností. Můžete je například přizvat k výběru vybavení do jejich pokojíčku. Děti se tak naučí spoléhat na svůj vlastní úsudek a budují si sebevědomí.

Kreativita je spojením disciplíny a dětského pohledu na svět. Tak své děti nezapomeňte podporovat!

 

Autor: Michaela R.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si náš web na hlavní stránku seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.