Jaké je tajemství úspěchu šťastného vztahu?

Slavný psycholog John Gottman tvrdí, že pokud chcete, aby váš vztah vydržel, musíte muži dopřát pocit výjimečnosti. Klíčem k úspěchu je dívat se na partnera přes růžové brýle. Zkuste vždy zapátrat po něčem, za co ho můžete pochválit a ocenit.

Co ženy muži mohou dát?

Pro některé muže je to k nezaplacení. Zbožňují pocit, který žena umí dát – je oporou, vytváří pocit zázemí a bezpečí. I to bývá důvod, proč muž nezačne lovit v jiných vodách. Nemají důvod, když jsou po boku své ženy šťastní. Možná vás po letech už neobdaří ani malými vyznáními lásky, přesto budete cítit, že miluje vás jedinou.

Čeho si muži na ženách váží?

Podle doktora Gottmana si muži váží opravdové ženskosti, ženského šarmu, vtipu, chytrosti, citu, jemnosti a něžnosti, dále schopnosti komunikace a tvůrčí energie. Podle něj ženám nepomáhá, když se snaží s muži srovnávat. Mají úplně jiné kvality. Když se žena snaží jít do průrazné mužské energie a dělá věci jako chlap, přestává být přitažlivá.

Jak na to, aby vztah vydržel?

Nejdůležitější je neustále na vztahu pracovat, pěstovat si vzájemnou lásku a přitažlivost. Jenže to nejde dělat na sílu, musí to plynout přirozeně. Důležité je komunikovat o svých potřebách. Vzájemně se podporovat a nežárlit na úspěchy partnera. Je potřeba více vnímat ono „my“ než „já“. Nedělat věci, které vztahu nesvědčí. Pokud víte, že muž nesnáší sobotní obědy u tchyně, která ho taky moc nemusí, přestaňte k ní jezdit tak často.

Čím ženy vztahy ničí?

Právě především bojem o moc a žárlivostí. Neustálou snahou o kontrolu a stavěním se do mužské pozice. Mnoho žen si v dnešní době stěžuje, že muži jsou pasivní. Ale muže vychovává žena! Kdysi dávno ženy nemohly s muži bojovat napřímo, a tak vyvinuly manipulativní techniky, a navíc začaly muže vychovávat nikoli jako muže, ale podle ženské představy o muži.

Boj o moc funguje od nepaměti. Ale ani ženám ani mužům žádnou kvalitu do života nepřinese. Zkuste si zvolit lásku. V první řadě lásku k sobě. Tím vnesete lásku do vztahu a profitovat budou všichni, hlavně vaše děti!

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT