Jaká je výchova v rodinách, kde je jen jedno dítě?

Rodiče, kteří vychovávají pouze jedno dítě, k němu mají odlišný přístup, a to je přirozené. Nicméně neplatí zažité stereotypy, že jedináčci jsou nutně rozmazlení, nesdílní a myslí si, že se všechno točí jen kolem nich. Podívejme se na věci, které jsou v rodinách s jedním dítětem jinak.

Máte více času

Vychovávat jedno dítě není snadné, ale rozhodně máte víc volného času. Ale také víc času zaměřit se pouze na dítě, což může přispívat právě k neúmyslnému rozmazlování. Čas, který trávíte s dítětem je mnohem kvalitnější, než když jste neustále rozptylováni ostatními potomky. S jedním dítětem se můžete snáze „hádat“, respektive diskutovat, místo čtení před spaním si můžete jen tak povídat, a někdy, přiznejme si to, i trochu uvolnit stanovená pravidla.

Mít jedináčka je skoro jistou zárukou, že doma bude většinou klid. Nemusíte řešit neustálé sourozenecké rozepře a boje, i když pro socializaci dítěte a jeho další budoucnost v konkurenční společnosti právě to může být poměrně důležité.

Strach ze ztráty

Pokud máte jen jedno dítě, máte také mnohem větší strach z toho, že se mu může stát něco hrozného. Ztráta dítěte, bez ohledu na to, kolik jich máte, je to nejhorší, co si lze představit. Ale na jedináčka se přirozeně upínáte mnohem víc.

Stýkejte se s ostatními rodinami, kde mají jen jedno dítě

Maminky s jedním dítětem se nějakým způsobem „přitahují“. A to je určitě dobře! Dítě se dostane do kontaktu s vrstevníky, ale hlavně vy, jako matka, můžete s ostatními ženami probrat důležité věci, které jsou pro výchovu jedináčka zásadní.

V každém případě, dítě je dar. Takže berte to, co dostanete a nepřemýšlejte nad tím, co by, kdyby!

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT