Také se vám na jaře kvůli povinnému nošení roušek zhoršila pleť a objevily se na ní nepříjemné pupínky? O akné nikdo nestojí. Problémy s ním je třeba začít řešit. Jak na to?
Podrážděná pokožka pod rouškou
Teplo, vlhkost i pot mohou citlivou pokožku obličeje dráždit. Někdo je na to více náchylný, jiný méně. Chirurgické roušky, co jsou určeny na jednorázové použití, mají velmi často drsnější strukturu. Při pohybu pak rouška může třít o pokožku. Vlivem mikrobů ulpělých na roušce, pak na obličeji může vznikat podráždění a akné.
Lépe na tom nejsou ani látkové roušky. Jsou sice na omak jemnější, ale i ony mohou pokožku vysušovat a dráždit. Bavlna totiž do sebe nasává přirozenou ochranu pokožku – maz. Problémem může být také aviváž – pokud jste zvyklí roušky v ní prát, nebo prací prášek, jenž může pokožku také dráždit. Bohužel bez toho se není možné obejít, protože to patří k základní péči o látkové roušky.
Máte mastnou nebo suchou pokožku?
Jak je patrné, roušek se hned tak nezbavíme a čekají nás další měsíce, kdy je budeme muset nosit. Jestliže je vaše pokožka spíše mastnější se sklonem k tvorbě akné, měli byste ji ošetřovat zinkovým krémem, který blahodárně působí na podrážděnou pleť a zabraňuje vzniku nepříjemných pupínků.
Suchá pokožka při podráždění rychle zčervená, může začít svědit a objevit se na ní šupinatá ložiska. V tomto případě jde zinkový krém stranou a ke slovu se hlásí spíše hydratační séra a krémy nebo masky, jež pleť vyživí. Dobré je také používat termální vodu, která pokožku hydratuje.
Pleť s chronickými problémy pod rouškou trpí nejvíce
Bohužel, kdo trpí na ekzémy nebo lupénku, ten s rouškou nebude velký kamarád. Aby se minimalizoval zánět, je dobré dopřát pokožce na obličeji studený obklad. Pak ji můžete ošetřit krémem, na který jste zvyklí a který vaší pleti dělá dobře.
Jaké jsou zásady správného nošení roušky?
Platí základní poučka – rouška by měla být vždy čistá. Tu látkovou po každém použití vyvářejte, nejlépe v mýdle. Pravidelně měňte jednorázovou roušku a respirátor. Ideální je před nasazením roušky nebo respirátoru obličej natřít lehkým krémem – třeba s bambuckým nebo kokosovým máslem.
Někomu je příjemnější jojobový olej nebo mandlový krém, které jsou také vhodné. Určitě je dobré zůstat u toho typu krému, na který jste zvyklé, a neměnit ho. Pokud vaší pokožce vyhovuje, proč ji vystavovat tomu, že by jí jiný krém nesedl. Už tak má co dělat s rouškou.
Někdo doporučuje pod roušku make-up, protože může chránit pleť před podrážděním. Na druhou stranu nyní máte možnost nechat svoji pleť odpočívat, protože nikdo nepozná, že nejste namalovaná. Přirozená pokožka bez nánosu kosmetických přípravků lépe dýchá a vám jistě poděkuje.
Jestliže se nechcete vzdát svého oblíbeného make-upu, nezapomeňte se večer vždy odlíčit.
Autorský text | foto: freepik