Jak uvařit tu nejlepší koprovou omáčku? Naučte se ji vařit z těch správných surovin

Koprovou omáčku známe všichni, jde o jídlo, které do naší české kuchyně neodmyslitelně patří. Tato omáčka se připravuje různě, každý ji dělá jinak, ale ta nejlepší koprovka je vždy vařená z poctivého vývaru. I když se suroviny na tuto omáčku dají různě obměňovat, koprovou omáčku jako od babičky musíte vždy připravovat z poctivých surovin. Jaké to jsou?

Pochoutka, kterou nepohrdnou ani ve světě

Koprovou omáčku nemáme rádi jen my Češi, i když jde o poklad naší kuchyně, dobrou koprovkou by nepohrdli jistě ani ve světě. Připravuje se ze čtyř základních surovin, kterými jsou samozřejmě kopr, smetana, ocet a vývar. Jenže to bychom nebyli my, Češi, kdybychom si to občas neulehčili a nezaměnili suroviny podle sebe. Takže je běžné, že někdo místo čerstvé kopru použijete ten ze skleničky, někdo se neobtěžuje s poctivým vývarem a vaří koprovku z bujónu – a asi to nejhorší je, když se koprovka místo ze smetany připraví z mléka.

Zkuste si doma udělat poctivou koprovou omáčku ze surovin, které jí dodají nezaměnitelnou chuť.

Koprová omáčka

Recept na 2 porce vám zabere asi hodinu.

Suroviny:

  • 20 g másla,
  • hladká mouka,
  • půl litru silného vývaru – nejlépe hovězího,
  • 1 kelímek 30% smetany na vaření,
  • ocet,
  • cukr krupice,
  • sůl,
  • čerstvý kopr – asi 2 snítky.

Postup:

  1. V hrnci si nejprve necháme rozpustit máslo, a poté k němu přisypeme hladkou mouku, nezapomínáme hodně míchat. Jakmile přestane jíška pěnit, přilijeme trošku vývaru, a opět řádně zamícháme. Nejlepší je na to metlička, základ se musí pořádně promíchat, aby v něm nezůstaly hrudky.
  2. Poté přilijeme zbytek vývaru, promícháme a podle chuti ještě dosolíme.
  3. Základ budeme vařit asi 20 minut, je dobré během této doby jej občas promíchat a případně odebrat pěnu, která se může při vaření tvořit.
  4. Kopr si omyjeme a pokrájíme najemno.
  5. Po dvaceti minutách přidáme do základu na omáčku asi lednu lžíci octa a lžičku cukru. Ocet a cukr můžeme ale přidat podle chuti.
  6. Pár minut ještě vaříme a vlijeme smetanu. Smetana musí také krátce projít varem, promícháme, a na samotný závěr vaření přisypeme pokrájený kopr.

Koprovou omáčku podáváme tradičně s knedlíkem a vařeným hovězím masem. Skvěle ale chutná i s vejci a vařeným bramborem.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu