Jak udržet děti v pohodě, když jsou kvůli koronaviru zavřené školy?

Miliony dětí musely kvůli uzavření škol zůstat doma. Nemohou chodit ani s partou dalších dětí ven. Jak udržet rutinu, zábavu i čas pro dělání domácích úkolů? Důležité je nastavit denní režim a vyhradit čas pro jednotlivé aktivity.

Plán

Jedna věc je, pokud s dětmi trávíte víkend. Ale nyní je to sedm dní v týdnu! Prvním tajemstvím je stanovení denního plánu a jeho dodržování. Děti by měly zůstat v nějakém vnějším rámci, jako jsou ve škole či školce. Začněte třeba právě školní rutinou. Použijte školu jako příklad a dodržte časy na svačinu, oběd i školní aktivity. Děti dostaly velké množství domácího učiva, takže v tomto ohledu by se určitě nudit neměly.

Proveďte dítě dnem

Motivujte děti k samostatným hrám, jako je třeba malování, modelování, vytváření výrobků nebo čtení. Čtení je výborná aktivita, bohužel dnešní děti příliš neláká, a raději tráví čas neustálým sledováním displeje telefonu. Právě tuto aktivitu je dobré důrazně omezit. Zkuste místo toho nabídnout společnou hru a činnosti, jako jsou procházky v přírodě nebo práce na zahrádce. V závislosti na věku dítěte mohou pomáhat s běžnými domácími pracemi jako je úklid, příprava jídla a podobně.

Efektivní hraní si

Nepoužívejte autíčka na baterie či hračky, které zpívají a mluví, protože ty nerozvíjí fantazii dítěte a neučí jej zapojit kreativitu. Co třeba loutkové divadlo? Nebo divadlo, kde budete hrát vy a vaše děti? Fajn nápad je mytí plastových hraček, pokud je u toho hodně pěny a bublin!

Občas děti klidně nechte pro změnu sledovat další epizody jejich oblíbených seriálů. Je to v pořádku! Prostě se snažte co nejefektivněji dostat přes celý den. A další den taky.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT