Jak se stravovat v těhotenství?

Těhotné ženy musí zajistit, aby jejich strava poskytovala dostatek živin a energie pro správný vývoj a růst dítěte. Musí se také ujistit, že její tělo je dostatečně zdravé, aby zvládlo změny, ke kterým dochází.

Pro zdravé těhotenství musí být strava matky vyvážená a výživná – to zahrnuje správnou rovnováhu bílkovin, sacharidů a tuků a konzumaci zeleniny a ovoce.

Na stravu některých žen může mít vliv etické přesvědčení, náboženské požadavky nebo zdravotní stav, takže kontrola u lékaře je důležitou součástí plánování těhotenské stravy.

Pravidla těhotenské stravy

Jak bylo uvedeno výše, matka by měla dodržovat pestrou, vyváženou a výživnou stravu a musí zahrnovat:

Ovoce a zelenina

Zaměřte se na pět porcí ovoce a zeleniny denně. Mohou být ve formě džusu, sušené, konzervované, zmrazené nebo čerstvé. Čerstvé a zmrazené (pokud jsou zmrazeny brzy po sklizni) produkty mají obvykle vyšší hladinu vitamínů a dalších živin. Odborníci zdůrazňují, že konzumace ovoce je pro vás obvykle lepší než jen pití džusu, protože přirozená hladina cukru v džusu je velmi vysoká. Pro hustou výživu zvažte zeleninové šťávy, jako je mrkev nebo pšeničná tráva.

Čtěte také: Zpožděná menstruace nemusí hned znamenat těhotenství.

Škrobové potraviny bohaté na sacharidy

Mezi škrobově bohatá jídla patří brambory, rýže, těstoviny a chléb. Sacharidy mají vysoký obsah energie, a proto jsou důležitou součástí správné těhotenské stravy.

Protein

Mezi zdravé bílkoviny ze zvířat patří ryby, libové maso, kuře a také vejce. Všechny těhotné ženy a zejména vegani by měli považovat následující potraviny za dobré zdroje bílkovin:

  • quinoa – známá jako „kompletní bílkovina“, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny,
  • tofu a sójové výrobky,
  • fazole, čočka, luštěniny, ořechy, semena a ořechová másla jsou dobrým zdrojem bílkovin a železa.

Mořské plody

Britští a brazilští vědci v časopise PLoS ONE uvedli, že těhotné ženy, které jedly mořské plody, měly nižší hladinu úzkosti ve srovnání s těmi, které ne. Těhotné matky, co nikdy nekonzumovaly mořské plody, měly o 53 procent vyšší riziko, že budou trpět vysokou úrovní úzkosti.

Tuky

Tuky by neměly tvořit více než 30 procent stravy těhotné ženy. Vědci z University of Illinois uvedli v časopise Journal of Physiology, že dieta s vysokým obsahem tuku může geneticky naprogramovat dítě na budoucí cukrovku. Vedoucí týmu, profesor Yuan-Xiang Pan, řekl: „Zjistili jsme, že expozice stravy s vysokým obsahem tuku před narozením mění genovou expresi v játrech potomků, takže je u nich vyšší pravděpodobnost nadprodukce glukózy, což může způsobit časnou inzulínovou rezistenci a cukrovku.“

Nepřehlédněte: Laura (32): Přišla jsem o vytoužené dítě v prvním trimestru těhotenství. Rodina má dodnes nemístné poznámky.

Vláknina

Celozrnné potraviny, jako je celozrnný chléb, rýže, celozrnné těstoviny, luštěniny a ovoce a zelenina, jsou bohaté na vlákninu. Ženy mají vyšší riziko vzniku zácpy během těhotenství – jíst velké množství vlákniny je účinné při minimalizaci tohoto rizika. Konzumace velkého množství vlákniny během těhotenství snižuje riziko nebo závažnost hemoroidů.

Vápník

Je důležité mít zdravý denní příjem vápníku. Mléčná jídla, jako jsou sýry, mléko a jogurty, jsou bohatá na vápník. Pokud je matka veganka, měla by zvážit následující potraviny bohaté na vápník; sójové mléko obohacené vápníkem a jiná rostlinná mléka a džusy, tofu s obsahem vápníku, sójové boby, brokolice, kukuřice, čínské zelí, okra, hořčice, fazole, kale a sója.

Zinek

Zinek je životně důležitý stopový prvek. Hraje hlavní roli v normálním růstu a vývoji, buněčné integritě a několika biologických funkcích včetně metabolismu nukleových kyselin a syntézy proteinů. Protože všechny tyto funkce se podílejí na růstu a dělení buněk, je zinek důležitý pro vývoj plodu. Nejlepší zdroje zinku jsou kuře, krůta, šunka, krevety, krab, ústřice, maso, ryby, mléčné výrobky, fazole, arašídové máslo, ořechy, slunečnicová semínka, zázvor, cibule, otruby, pšeničné klíčky, rýže, těstoviny, obiloviny, vejce, čočka a tofu.

Dejte svému miminku to nejlepší už od bříška.

Zdroj: Health | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu