Jak se starat o kudrnaté vlasy, abyste se mohly pyšnit krásnými vlnami?

Péče o kudrnaté nebo vlnité vlasy bývá poněkud náročnější. Mnohdy bychom je raději vyměnily za vlasy rovné. Avšak to vůbec není nutné, pokud se totiž naučíte zásady správné péče o kudrnaté vlasy, zjistíte, že to vlastně až tak složité není.

Avšak tento typ vlasů vyžaduje některé speciální kroky při jejich úpravě. Jak tedy dosáhnout krásných hladkých vln a kudrlin?

Výběr šamponu

Prvním krokem ke krásným vlasům by měl být výběr kvalitního a vhodného šamponu. Kudrnaté vlasy bývají většinou už ze své podstaty sušší, právě z toho důvodu je důležité věnovat pozornost dostatečné hydrataci. Čím více jsou vlasy vysušené, tím více dochází ke krepatění a také lámání. Abyste vlasy zbytečně nezatěžovaly a nevysušovaly, vyhněte se častému mytí. Kromě toho je samozřejmě pro vlasy škodlivé také vysušování vysokou teplotou či případně žehlení.

Péče o vlasy

Ačkoliv mohou být vlasy vysušené, dejte si pozor na nadměrnou hydrataci. Ta by mohla narušit pH kůže, kvůli čemuž pak vznikají šupiny a hlava svědí. Jestliže si tedy nejste jista stavem své pokožky hlavy, volte raději neutrální šampony, které nebudou zatěžovat pokožku ani vlasy. Skvěle se hodí například produkty z lékárny. Ať už si vyberete šampon jakýkoliv, nanášet byste ho měly pouze přímo k hlavě. Do zbytku vlasů proto volte raději hydratační balzám. Jednou za dva týdny pak můžete kvalitu vlasů podpořit silně hydratující maskou.

Správné foukání

Jestliže se nevyhnete sušení vlasů fénem, pak je alespoň dobré zvolit co nejšetrnější metodu, aby to vlasům zbytečně neškodilo. Vždy je tedy vhodné nejprve použit hydratační šampon a kondicionér. Další možností také je mezi mytími vlasů používat jen čisticí kondicionér. Díky tomu vlasy budou vypadat udržovaně i bez častého mytí. Navíc tyto produkty redukují krepatění a jsou k vlasům šetrné.

Péče po umytí

Do vlhkých vlasů je vhodné použit pečující produkt. Mezi ty nejčastější patří různé olejíčky, pro suché vlasy je nejlepší arganový olej. Ten můžete do vlasů vtírat každý den, díky tomu jim dopřejete výživu a zvýšíte jejich odolnost vůči vnějšímu prostředí – a vlas tak nepohltí tolik prachu a špíny z ovzduší.  

Rozčesávání kudrn

To, jestli kudrnaté vlasy rozčesávat, nebo nikoliv, je stále poměrně velkou otázkou. Pokud chcete dosáhnout opravdu krásných a pevných vln, česat byste vlasy měly pouze po umytí, dokud jsou ještě mokré. Jakmile vlasy uschnou, už byste do nich neměly hřebenem sáhnout. Pro styling je nejlepší vlasy před sušením poradně rozčesat, poté nanést speciální krém na vlny dle toho, co vám vyhovuje. Na závěr pak jen pramínky natáčejte jemně na prst. Pro zachování kudrlin po delší dobu využijte k sušení vlasů difuzér. Pak už vlasy nečesejte, rozbily byste tak krásné přirozené vlny.

Péče o kudrnaté vlasy se může zdát jako věda, avšak v závěru není o moc složitější než péče o vlasy rovné. Jakmile totiž jednou přijdete na to, co na vaše vlasy platí, už nikdy se nebudete muset trápit s krepatými vlnami nebo suchými lámavými konečky.

Autorský text

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT