Jak se projevuje nervové zhroucení a co s tím?

Někdy se prostě stane, že se toho na nás navalí více, než jsme schopny zvládnout. Víte, jak se nervové zhroucení projevuje a co udělat v případě, že jej u sebe pozorujete?

Nejčastější příznaky

Nervové zhroucení lze pozorovat na člověku, který zažil nějaký velký životní šok nebo se u něj už dlouho projevují silné negativní emoce, jako jsou deprese nebo stres. V okamžiku, kdy je toho na organismus již více, než dokáže unést, nejčastěji dochází k silnému bušení srdce a k nadměrnému pocení. Tělo funguje najednou mnohem intenzivněji než dříve a máme problém se vůbec soustředit.

Bolesti hlavy i břicha

Při velkém nervovém vypětí dochází také k tomu, že nás začne velmi silně bolet hlava. Silná bolest podobná migréně může být důsledkem dlouho potlačovaného stresu. Podobnou příčinu má i další ze signálů, že je naše tělo skutečně přetíženo – silné bolesti břicha. Bolest v oblasti žaludku, průjem nebo naopak zácpa nebo také syndrom dráždivého tračníku – to vše patří k příznakům, že jsme se ocitly již za hranicí snesitelnosti.

Nespavost i úzkosti

Úzkostné stavy, silná deprese a nespavost jsou další průvodní jevy stavu nervového zhroucení. Když jsme naprosto paralyzovány a nejsme schopny běžných úkonů v našem životě, je na čase nechat si odborně pomoci.

Čtěte také: Helena (31): Během jarní pandemie se u mě objevily úzkostné stavy. K lékaři se bojím.

Psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické, proto je potřeba se o svou psychickou pohodu starat. Ať už je příčina nervového zhroucení u vás jakákoliv, je potřeba, abyste s tím něco dělala. Nedovolte, aby vás psychické potíže paralyzovaly. Vyhledejte lékařskou pomoc a nechte si pro náročné životní období, kterým nyní procházíte, předepsat prášky, co vám od potíží uleví.

Pravidelně také choďte do přírody a obklopujte se věcmi a lidmi, které vám do života přinášejí pozitivní náladu.

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu