Jak s partnerem mluvit o sexu: Otevřeně i s empatií

K partnerskému životu sex patří, protože je jeho nedílnou součástí. Jenže znáte to – sto lidí, sto chutí. Co jednomu vyhovuje, pro jiného je nepříjemné. Jak s partnerem mluvit o sexu?

Komunikace je potřebná i v intimním životě

Základním pravidlem každého vztahu je komunikace. Bez ní se nikam dále nepohnete. Na čele opravdu nemá nikdo napsané, co ho trápí, a co naopak ve svém vztahu považuje za uspokojivé. Pokud partneři nebudou společně komunikovat, tedy i za cenu ostřejší výměny názorů, jejich vztah bude stát na mrtvém bodě.

Když zavítáte na některý ženský portál, v diskusích často narazíte na problematiku sexu. Ženy se svěřují internetu se svým trápením a hledají radu. Přitom by stačilo, kdyby si s partnerem sedly a trable probraly s ním. Proč? Protože se ho to bytostně týká. Zde je opravdu zapotřebí dát ostych a stud stranou.

Když vás neuspokojuje

Poněkud ožehavým problémem je, když partner v intimní oblasti splní sice svoji úlohu, ale žena z toho nic nemá, protože její přítel se zaměřil především na své potěšení. Jak mu tedy vysvětlit, že i vy máte své potřeby? Opět nastupuje komunikace, kdy je na místě partnerovi vysvětlit, že je sice dobrým milencem, ale i on má své mezery v dokonalosti.

Jestliže si žena o nic neřekne, nemůže čekat, že se situace v posteli zlepší k jejímu prospěchu. Je možné, že ženina výtka partnera nemile překvapí. Muž nerad slyší, že jeho umění lásky není zcela podle představ ženy. Komunikace je však způsobem, jak se dobrat kýženého výsledku.

On chce stále, vy jen ve středu a v neděli

Platí to samozřejmě v jakékoliv oblasti sexuálního života. Někdo chce každý den, nejlépe ráno, v poledne i večer, jinému to stačí jednou za čtrnáct dní. Potřeby lidí jsou různé a shodnout se frekvenci milování může být v mnoha párech složitým problémem. Rozhodně platí, že nikdo by neměl být do ničeho násilně tlačený. Vždyť povinnost je tak asexuální a má spíše opačný důsledek. Kdo je do sexu nucený, toho to brzy přestane bavit.

Vyzkoušíme nějaké hračky?

I někteří dospělí si rádi hrají. Pokud vy ne, měla byste to partnerovi říct. Na svých limitech byste se totiž měli umět domluvit. Týká se různých sexuálních praktik, z nichž spousta jich může být pro vás již přes čáru. Nutit se do nich jen za cenu, abyste se o svého partnera nepřišla, stejně způsobí to, že se rozhodně nebudete dobře cítit – a převládnou u vás pocity frustrace.

Čtěte také: Zuzka (25): Přítel to rád na místech, která mě děsí. Nedokážu mu ale říct ne.

Když se ve vztahu objeví dysfunkce

Zdravotní problémy se nevyhýbají ani sexuálnímu životu a mohou být jak na straně muže, tak i ženy – předčasná ejakulace, nedostatečná lubrikace apod. Hovořit o nich bývá velmi nepříjemné, zvláště, když se na druhé straně setkáme s nepochopením. Zde je na místě poměrně velká dávka empatie a nikoliv odmítnutí.

Už jste někdy řešila se svým partnerem problémy v sexu?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT