Jak poznáte, že vám chybí důležité vitamíny a minerály?

Není úplně snadné odhalit, že tělu chybí nějaké vitaminy a stejně tak těžké je zjistit, když organizmus potřebuje doplnit minerály. Jak to můžete poznat?


Příznaky nedostatku vitaminů a minerálů

Nejčastějším příznakem bývá celková únava, ochablost a snížená obranyschopnost organizmu. Dále to může být krvácení z dásní, praskání koutků úst, lámání se a třepení nehtů, padání vlasů či zhoršený stav pokožky. Nedostatek vitaminů a minerálů se může projevit také svalovými křečemi, nespavostí či problémy se zrakem.

Signálů je hodně, některé mohou znamenat i problém závažnějšího charakteru, je tedy dobré nechat si raději udělat krevní testy a konzultovat s lékařem, zda se jedná „pouze“ o avitaminozu.

Jídlo jako doplněk většinou nestačí

Pokud máte stravu pestrou a s dostatkem ovoce a zeleniny, ale také masa, mléčných výrobků a luštěnin, neměli byste mít žádný problém. Jestliže ale některé potraviny jíst nemůžete, ať už z důvodu alergie nebo vám prostě vyloženě nechutnají, je vhodné sáhnout po doplňcích stravy s vitaminy a minerály. To samé platí při rekonvalescenci po nemoci či úrazu a při zvýšené fyzické nebo psychické námaze.

Základem je „céčko“

Vitamin C má ohromné množství vlastností, které podporují zdraví našeho organismu. Je vynikajícím antioxidantem, který pomáhá bojovat proti volným radikálům, udržuje vyrovnaný imunitní systém, chrání před srdečními chorobami, před vysokým krevním tlakem a pomůže při většině civilizačních chorob. Jeho ideální denní dávka je 60 až 100 mg u zdravého dospělého člověka.

B – komplex

Jedná se o supinu vitaminů B, kterých je celkem 8 a každý z nich má pro naše tělo specifický přínos. B – vitaminy ovlivňují činnost nervové soustavy, podporují mozkové funkce, pomáhají také udržovat zdravé vlasy, nehty a pokožku.

Vápník

Vápník je nejvýznamnější minerál v lidském těle. Funguje jako základní stavební kámen kostí a zubů, ovlivňuje ale také činnost svalů a reguluje rytmus srdce. Pokud ho máte nedostatek, tělo jej odebírá z kostí, které pak řídnou a vzniká osteoporóza.

Hořčík

Velmi důležitý pro tělo je též dostatek hořčíku. Stejně jako vápník ovlivňuje činnost svalů i srdce a pomáhá udržet v kondici nervovou soustavu. Hořčík je poměrně snadné tělu dodat – stačí, když budete u televize místo chipsů uzobávat třeba mandle, rozinky, kešu oříšky, arašídy, vlašské ořechy či datle.

Také jsme vám popsali, jak chybějící vitaminy tělu dodat, teď už je to zkrátka na vás. A i když na sobě nepozorujete žádné z uvedených příznaků, ovoce a zeleniny, které vitaminů obsahují nejvíc, není v jídelníčku nikdy dost!

Autor: Lenka S.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

StoryMag.cz - aktuálně čte 40 lidí
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 39 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 40 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 47 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 9 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 28 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 28 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 47 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 47 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 9 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 9 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 13 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 47 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 39 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 9 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 40 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 40 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 17 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 47 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 50 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 40 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 9 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.