Jak pomoci své pokožce při každodenním nošení roušky?

Bez roušky si dnes nenakoupíme, nesvezeme se hromadnou dopravou a mnohdy bez ní nemůžeme ani vykonávat své povolání. Ano, být osm i více hodin denně na pracovišti v roušce je šílené.

Nejenže se v roušce špatně dýchá, ona nám také dost zásadně ničí pleť. Pupínky, vyrážky, akné – jak proti nim bojovat, když víme, že zrušení těchto opatření je stále v nedohlednu?

Mastná nebo suchá – možné je cokoliv

Roušky mohou pleti škodit hned dvěma způsoby. Zatímco někomu pleť pod rouškou doslova vysychá, někomu se naopak šíleně mastí. Kůže obvykle svědí, tvoří na více černé tečky a akné, někdo dokonce trpí na vyrážky a bolestivé ekzémy. Když se rouška o pleť začne třít, poškozuje se tím vnější vrstva kůže. To může vést až k zánětům.

Pak je tu vlhkost, která se pod rouškou tvoří zejména, když se více potíme. A vlhké prostředí je rájem pro nejrůznější mikroorganismy. Proto většinu z nás trápí především již zmíněné akné a také nepříjemný ekzém – růžovka.

Přírodní materiály jako řešení

Roušky bohužel ještě zřejmě dlouho dobu nesundáme a nosit je prostě budeme muset. Jak ale zmírnit všechny nepříjemné příznaky s ní spojené? Dnes už si naštěstí můžeme vybírat, jakou roušku budeme nosit, protože jich je konečně dostatek. Nejlepší jsou ty bavlněné. Přírodní vlákna šetří kůži mnohem více, než roušky ušité z umělých vláken. Proto pokud můžete, noste vždy jen bavlněné roušky.

Pozor na make-up

Pod rouškou je nám stejně k ničemu a make-up navíc přispívá k ucpávání pórů, což v kombinaci s rouškou je taková malá tikající bomba. V době, kdy máme na obličeji stále roušku, je proto lepší aplikovat pouze tónovací hydratační krém. Naopak je dobré více si zvýraznit oči, které s rouškou krásně vyniknou. Po příchodu domů je pak nutné ihned si pleť řádně očistit a odlíčit.

Kdo maže, ten jede

Po odlíčení a vyčištění pleti si ihned pleť ošetřete ještě kvalitním hydratačním krémem, který by měl mít lehčí složení, aby se rychle vstřebal. Také nezapomínejte o svou roušku pečovat. Nejenže bychom ji měli všichni měnit několikrát za den, je potřeba po každém nošení roušku vyprat a přežehlit. Jinak si na obličej budete stále dokola dávat líheň bakterií a virů, což určitě nechcete. Pokud je to možné, roušku také co nejčastěji z obličeje sundávejte a noste ji skutečně jen na místech, kde je to nezbytně nutné.

Během směny v práci, kde trávíme osm i více hodin denně, je pak důležité myslet na to, že se rouška musí měnit.

Autorský text

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu