Jak pomoci kamarádce, která má myšlenky na sebevraždu?

Jeden z nejděsivějších zážitků, které může člověk zažít, je ten, kdy slyšíte jak vaše kamarádka nebo kamarád začne mluvit o sebevraždě a prostě otevřeně o tom, že by chtěli zemřít. Předtím, než začnete toto chování označovat jako pouze touhu po pozornosti, zkuste se zamyslet, jestli nejste zbytečně kritická a raději berte jakýkoli takový náznak vážně. Ono to totiž vážné může být – a to dost.

Pokud hrozí sebevražda

Pokud je vaše kamarádka opravdu na dně, hlavně ji nenechávejte o samotě. Obzvlášť, má-li doma nějaké léky, které by mohla v amoku spolykat. Buďte s ní a snažte se odstranit všechny aspekty, které by ji mohly znervózňovat. Případně můžete svou kamarádku přímo odvézt na pohotovost, kde jim povíte vše, co by se mohlo stát, oni už budou vědět, jak v takovém případě pokračovat a udržet danou osobu v bezpečí. Co dalšího můžete udělat?

Mluvte

S takovým člověkem musíte neustále mluvit. Ale je důležité, abyste zůstala sama sebou. Ukažte kamarádce, že vám na ní záleží, mluvte s ní, držte ji, zatímco pláče, nebo cokoli jiného je nutné. Pochopení toho, co tito lidé zažívají, jim může pomoci zpracovat úzkostné nápady a může snížit jejich myšlenky na sebevraždu.

Naslouchejte

Člověk se sebevražednými myšlenkami obvykle nese nějaké břemeno, které podle něj už nedokáže sám zvládnout. Naslouchejte, když vyventiluje své pocity zoufalství, hněvu a osamělosti. Někdy to stačí k odlehčení té nejhorší zátěže.

Buďte soucitná, neodsuzujte, buďte trpělivá, klidná a přijímejte všechno, co vaše kamarádka vysílá. Tento přístup pomůže, protože jej daná kamarádka bude zrcadlit pro sebe.

Kdy vyhledat odbornou pomoc

Pokud tato osoba již zahájila pokus o sebevraždu, okamžitě vyhledejte pomoc. Jestli je stále při vědomí, zeptejte se, jaké látky, kdy a kolik užila, dále kdy naposledy jedla a jaký je celkový zdravotní stav.

Myslete i na své duševní zdraví

Řešení sebevražedné hrozby je velmi stresující. Nezapomeňte se postarat také o sebe a vyhledejte pomoc při následném zpracování a dekompresi. Promluvte si s důvěryhodným přítelem, terapeutem, lékařem nebo kýmkoli, kdo vám může poskytnout podporu ohledně toho, čím jste si prošla a jaké z toho máte pocity.

Podpora kamarádky nebo milovaného člověka, který má sebevražedné myšlenky, může být děsivým zážitkem. Snažte se poskytovat co nejvíce podpory a získat pomoc. Pokud se i přes vaše pokusy o pomoc váš milovaný pokusí nebo dokončí sebevraždu, neobviňujte se. Připomeňte si, že jste udělala to nejlepší, co jste mohla.

Zdroje: verywellmind.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu