Jak obnovit vztah se sourozencem? Aneb co bylo, to bylo

Mnoho sourozeneckých vztahů si prošlo krizí. Je dobré vědět, že v tom nejste sami. Spousta lidí prožívá podobnou situaci. Zatímco v dětství jste byli nerozlučná dvojka a máte ty nejkrásnější vzpomínky, během dospívání a dospělosti se vaše cesty natolik rozešly, že si již nemáte co říct? Proč tomu tak je a proč se hodí zatnout zuby a potlačit své ego?

Role partnerů

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se sourozenecké vztahy trvale poškodí, je nový partner jednoho z vás. Už jste doma? Také se vám naježily chlupy sotva jste si vzpomněli na partnera svého sourozence? Možná vám přijde, že s někým tak nemožným přece nemůže ve svazku vydržet dlouho…

Jenže možná právě stejným způsobem jste se změnili i vy. Vlivem partnera se mění naše hodnoty, chování a životní postoje. Najednou to, co bylo považováno za jasnou a neměnnou pravdu, dostává vážné trhliny. Partneři postupem času mění náš žebříček hodnot.

Introvert nebo extrovert

Na tom, jak se naše osobnost bude vyvíjet, má často velkou roli i predispozice. Introvert tíhne spíše ostatní poslouchat, zatímco extrovert je ten, koho je ve společnosti lidí všude plno. Pokud víte, že váš sourozenec byl vždy spíš tím, kdo poslouchal ostatní, není divu, že se tolik změnil.

Vlivem přátel, práce a partnera si prostě našel jiný systém hodnot, který mu vyhovuje. A jaký je váš případ? Patříte spíše mezi plašší osoby a vašeho sourozence nebylo možné přehlédnout? V průběhu času je normální, že se naše osobnosti vyvíjejí.

Zachovat vztahy?

Je jasné, že slepovat rozbitý hrnek smysl nemá. Podobné je to i se vztahy. Nikdo po vás nechce, abyste se najednou tulili k bratrovi, který na vás v minulosti ušil boudu. Je ale velmi dobré rodinné vztahy alespoň trochu udržovat při životě. Bohatě postačí, když si přes internet jednou za čas pošlete pár rodinných fotek, a když budete vědět, kde váš sourozenec bydlí. Zachovat alespoň základní kontakt se vám hodí z mnoha důvodů.

Čtěte také: Toxické vztahy mohou vážně zkomplikovat život. Jak jim čelit?

Proč je dobré zůstat v kontaktu?

I když se vám mnohdy nechce, je skvělé zachovat rodinné vztahy. Rodina je důležitá pro vaše děti. Časem sice pochopí, že ne se všemi lidmi si mohou rozumět, ale alespoň ví, že mají tetu, strýce a sestřenice nebo bratrance. Vídat se alespoň jednou ročně a poslat dětem k narozeninám drobný balíček s krátkým dopisem – to zvládne každý z nás. Začněte sami a pošlete třeba sourozenci krátké video. Řekněte pár vět a na konec videa připojte otázku: „Jak se máš ty?“

Další důvod, proč je dobré být se sourozenci v kontaktu, je ryze praktický. Organizují se různé rodinné události, včetně pohřbů. Když jste v kontaktu, všechno jde lépe! Možná budete řešit i dědictví. Pokaždé je lepší si o věcech osobně promluvit. Nebo váš sourozenec rozumí oboru, o kterém vy nemáte ani ponětí. Promluvit si tak osobně se zedníkem, chirurgem nebo pojišťovacím agentem je prostě k nezaplacení.

Jak na to?

Jak jsme již zmiňovali, zkuste poslat krátké video a čekat na odpověď. Nebo pokud to není dlouhá doba, co si příliš nerozumíte, můžete si zavolat a domluvit se na společném kafi. Bez dětí, bez partnerů. Jako záminku můžete použít právě to, že se potřebujete něco doptat z jeho nebo její profese. Přitom to bude pouze zástěrka a ve skutečnosti se budete snažit navázat kontakt. Dále se domluvte na nějakou společnou aktivitu, kde opět nebudou vaši partneři a děti.

Iva (29): Matka mi neustále hází klacky pod nohy. Stálo mě to zdraví.

Čas jen pro vás a vašeho sourozence je dobrým lékem na staré rány. Třeba si spolu vyjedete na kole nebo se jen tak sejdete na kávu. Bez dalších vlivů členů vašich rodin.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu