Blíží se doba, kdy budeme všichni nadšeně trávit večery venku u grilu a pořádat zahradní párty. A vůbec nehraje roli, jestli u grilu budete jen s rodinou nebo přáteli. Nikdo nechce grilovat pořád jedno a to samé, a tak se podívejte, jak vykouzlit dokonalé steaky, které, když jednou ochutnáte, tak už nic jiného chtít nebudete.
Stupeň propečení vyžaduje cvik
V první řadě bychom se mohli zaměřit na to, jak by měl steak vypadat. Zejména pak uvnitř. Všichni dobře víte, že rozdělujeme stupně propečení. Sami byste si měli určit, jak by váš steak měl vypadat a podle toho ho potom připravovat. Na výběr máte několik stupňů propečení
- Raw
- Rare
- Medium Rare
- Medium
Do výčtu dále patří Mediu Well done a Well done. Logicky jsou tyto stupně seřazené od nejméně propečeného po nejvíce. Steak se stupněm propečení Raw znamená, že má jemně křupavou kůrku, uvnitř je však syrový, nicméně teplý. Rare je steak, který je uvnitř částečně krvavý a částečně růžový. Kdo nemá rád krvavé maso, tyto dva stupně nejsou vhodné. Mezi nejoblíbenější stupně patří Rare, maso je uvnitř růžové a není krvavé. Postupně u dalších stupňů se propečení zvyšuje.
Kvalitní maso je základ
Pokud jste se rozhodli, že vyzkoušíte grilované steaky, bez kvalitního masa se neobejdete. Možná jste se setkali s tím, že ti nejpovolanější mají maso z Argentiny, nicméně předpokládám, že takové maso zas až tak úplně shánět nebudete. Kvalitní hovězí maso se pozná tak, že má až tmavě hnědou barvu, to znamená, že je uleželé. Záleží také na tom, jak je dobytek krmen a v jakém prostředí žije. Což se v obchodě z cedulky nedozvíte. Počítejte tak s tím, že i když budete vybírat sebelíp a dodržíte všechny rady na přípravu steaků, stejně můžete dospět k tomu, že ten váš bude tuhý. Nemusí to být vaše chyba.
Jak steak správně ukrojit?
Správný steak by měl mít alespoň 2 cm. Je vhodné nechat steaky ještě před grilováním uležet při pokojové teplotě, neměly ba na rozpálený gril jít rovnou z vaší ledničky. Při grilování platí dvě zásady, pokud máte kvalitní maso, není třeba ho nakládat do marinády a nikdy ho nesolíme ještě před grilováním. Používá se pouze pepř a sůl až v době, kdy jde steak na talíř. Postup už je pak jednoduchý, zprudka maso opečete po obou stranách zhruba jednu minutu a následně necháváte dojít na mírném ohni. Když si myslíte, že máte steak hotový, nechte ho ještě 5 minut odpočívat mimo zdroj tepla.
Vyzkoušejte pružnost masa
Poznat, jak moc je maso propečené, je věda a kuchaři se mu učí i několik měsíců. Pokud si troufáte na to propéct si steak přesně podle svých představ, řiďte se jednoduchými pravidly. Čím více steak pruží, tím méně je propečený. A teď už nezbývá nic jiného než se do pokusu pustit. Připravte se však na to, že se vám to nemusí povést, ale člověk se přeci učí celý život, tak to nevzdávejte.