Když jsme malé děti, stává se často, že své rodiče něčím nazlobíme a naopak sami kolikrát jejich chování můžeme vnímat jako nespravedlivé. Tyto drobné problémy se však obvykle vyřeší za krátký čas a vztah víceméně funguje dál. Komplikace ale mohou nastat, když děti vyrostou a osamostatní se. Otec a matka se s dospělostí svého potomka mohou neúměrně vyrovnávat a také sami již plnoleté a soběstačné děti získávají možnost si své slovo prosadit, nechtějí dále přijímat autoritu nebo vzpomínají na křivdy z mládí.
Jak problémy řešit?
Pokud máte problém v manželském vztahu, najdete velké množství poraden. Pro vztah „rodič-dítě“ tato služba běžně neexistuje. Řešení je však stejné jako v případě jakéhokoliv komunikačního problému mezi lidmi – velká míra tolerance, snaha porozumět druhému a také konstruktivní řešení problému. Ten může být na straně:
- Rodiče
- Dítěte
- Obou společně
Ačkoliv vinu v neschopnosti se domluvit si částečně nesou v mnoha případech obě strany sporu, ať už z důvodu nevyslechnutí nebo neschopnosti se dostatečně jasně vyjádřit, může se stát, že jedna ze stran dokonce nemusí o vzniklé situaci ani tušit. Je proto třeba komunikovat a pojmenovat, co komu vadí a co by se mělo pro napravení vztahů změnit. Nezabývejte se zbytečnosti, které jsou jen záminkami k hádkám. Naopak mluvte o důležitých problémech, které vás trápí.
Nejčastější problémy ze strany rodičů
Pro vaše rodiče budete vždy jejich malé děti, proto mají potřebu vás i v dospělosti hlídat a říkat vám, co je a není dobré. Řešením je klidné a mnohokrát i opakované vysvětlení, že již pomoc nepotřebujete a naopak vyžadujete více prostoru. Rady zkušenějších uvítejte, ale nic se nemá přehánět. Druhým extrémem ze strany rodičů pak bývá strhávání pozornosti na sebe až citové vydírání. I tato situace bývá zapříčiněná strachem ze ztráty svých blízkých. Je třeba ve stáří pomáhat těm, kteří nás vychovali, ale hraná nemohost a stavění se do role dítěte, které potřebuje pomoc na každém kroku, je třeba zarazit včas.
Nejčastější chyby ze strany dětí
Ať už nastane jakýkoliv problém, vždy myslete na to, že rodiče dělají a vždy dělali vše s tím nejlepším úmyslem a se snahou jednat správě. Ač vám mohli v mládí způsobit nějakou křivdu, nebylo to úmyslně s cílem vám ublížit. Postavte se proto k věci dospěle a zkuste jim odpustit – pomůže to vašemu vztahu i jeho jednotlivým stranám samostatně, vás nevyjímaje. Základem je opět porozumění a vcítění se do situace druhého. Nikdo nedokáže výchovu zvládnout bezchybně a ani vy byste nikdy nechtěli dočkat situace, kdy vám vaše vlastní potomci budou zazlívat neúmyslné chyby a vaše chování, když jste se snažili, jak nejvíce jste mohli. Děti by si naopak měly uvědomit, že se o ně celý život otec a matka starali a na stáří jim oplatit pomoc stejnou měrou.