Jak lépe spát, i když jste totálně ve stresu?

Stres a špatný spánek jdou ruku v ruce. Naštěstí existují kroky, které můžete podniknout k vyladění starostí a probuzení se s pocitem osvěžení a dobití.

Pro mnohé je právě teď kvalitní noční spánek doslova jen snem. 77 % lidí tvrdí, že obavy z koronaviru ovlivnily jejich usínání a 58 % uvádí, že každou noc spí o hodinu méně.

„Všichni jsme pod velkým množstvím stresu, a to významně ovlivňuje naši schopnost spát,“ říká Nicole Moshfegh, klinická psychologka v Los Angeles, která se specializuje na léčbu nespavosti a autorka knihy The Book of Sleep. Úzkost a stres vás ale nemusí obrat o dobrý spánek. Tyto osvědčené strategie vám pomohou usnout.

Žádný nepořádek v ložnici

Pokud je v ložnici plno věcí, většina lidí se cítí provinile. Váš mozek si myslí, že je čas ignorovat nepořádek, což vyžaduje duševní úsilí, nebo ho uklidit, což vyžaduje zase fyzické úsilí. Práce z domova situaci ještě zhoršila. Nejosobnější a nejtišší místo pro práci je totiž právě vaše ložnice. Nyní tam máte notebook a papíry, a to vytváří větší nepořádek.

Chcete-li obnovit pořádek, zbavte se toho, co nepotřebujete. Večer urovnejte svůj pracovní prostor, abyste svému mozku signalizovaly, že pracovní den skončil. Nakonec zkuste oddělit postel od pracovního prostoru. Klidně si před pracovní stůl postavte večer paraván. To říká vašemu mozku, že spací prostor je klidný a posvátný.

Poslouchejte své vnitřní hodiny

To, kdy vstanete z postele, je nejdůležitějším faktorem pro dobrý spánek. Kvůli cirkadiánním rytmům, které nás ovládají, musíme vstávat každý den ve stejnou dobu. Pokud chodíte spát pozdě, budete v noci méně unavená a budete mít potíže s usínáním, což vám zničí vnitřní hodiny. Vstaňte každý den ve stejnou hodinu, bez ohledu na to, kdy jste šly spát, aby se váš problém se stresem a spánkem nezhoršil.

Jezte jídla, která vám pomohou se zažíváním

Zdraví vašich střev a kvalita spánku jsou přímo spojeny. A to, co jíte, hraje velkou roli. Probiotika v potravinách, jako jsou jogurty, kimči a fermentovaná zelenina, mohou zlepšit kvalitu spánku. A prebiotika, která potřebují naše střeva, jsou v potravinách jako je pórek, artyčoky a cibule, mohou podporovat spánek, a také nás chránit před stresem. Zahrňte tyto potraviny do vaší stravy, abyste zvládly problémy se stresem a spánkem.

Čtěte také: Místo pro spánek musí být kvalitní. Ložnice jako zdroj energie.

Výživné látky, které získáte ze správného stravování, budou také prospěšné pro vaše střeva. Čím je váš spánek zdravější, tím lepší a rozmanitější je váš střevní mikrobiom.

Tak sladké sny!

Zdroje: The Book of Sleep | foto: unspleash

Autor: Michaela Richterová
Tagy: , ,
zavřít reklamu