Jak dnes žije „spartakiádní vrah“ Jiří Straka?

V roce 1985 se blíží spartakiáda, Praha je plná mladších i starších cvičenek, a kolem obchází hrůza v podobě vraha žen. Jiřímu Strakovi, který byl později usvědčen, je v té době pouhých 16 let. Pochází ze slušné rodiny a má nadprůměrné IQ, přesto se ve škole učí špatně a navíc krade.

Proto je vyšetřen psychiatrem, který u něj mimo jiné diagnostikuje naprostou absenci citu. Není tedy divu, že se mladému hornickému učni ve vztazích moc nedaří a svou sexuální frustraci se rozhodne řešit jiným a značně svérázným způsobem.

Ženy v nebezpečí

První napadená mladá žena se požadavkem sexu naoko svolí, ale nabídne, že půjdou na nějaké lepší místo, aby si sex také užila. V obytné čtvrti pak uteče. Mladá žena se ale rozhodne útok nenahlásit, považuje to celé za „klukovinu“ a nechce chlapci ničit život. Její známý posléze celou věc sice nahlásí, a přestože popisuje výrostka, vyšetřovatelé profil násilníka určí na 30 let.

V březnu pak Jiří napadne další dvě dívky, ale jedna ovládá judo, a tak milý učeň dostane pěkně „na frak“. Agresorovi dochází trpělivost, čtvrtou napadenou je další mladá žena, kterou tentokrát už nekompromisně zavleče mezi stromy, ústa jí ucpe kalhotkami a hlínou, a pak ji znásilní. Právě hlína a kamení, bohužel, způsobí smrt. Straka tělo zahrabe, ale už druhý den jej najde policejní pes.

Vyšetřovatelé opět selhávají a zadrží přítele mrtvé ženy, který prý měl motiv i příležitost. Propustí ho až na základě rozboru krve. Mezitím ovšem mladý vrah začne zase řádí. Tentokrát si vyhlídne podstatně starší ženu, chytne ji před domem a začne ji škrtit. Zřejmě se chystá také ji znásilnit, když si ale všimne jejího věku, uškrtí ji režnou nití a bezvládné tělo nechá na korbě krytého nákladního vozu. Pak ji okrade a uteče. Žena útok sice přežije, ale kvůli utrpěnému šoku není schopna vypovídat a pachatele popsat.

Řádění pokračuje

Mladík, stále neuspokojený, ještě ten večer vyhledá novou kořist. Mlátí jí do hlavy podpatkem její boty tak dlouho, dokud žena neomdlí. Následující scénář je podobný předchozím. Ženu v bezvědomí znásilní, uškrtí ramínkem od podprsenky a okrade. Vrcholí přípravy na spartakiádu, proto se Strakovi začne přezdívat „spartakiádní vrah“. Z televize zní varování a na vyšetřování se v tuto chvíli podílí už 200 lidí. Přesto Straka uniká, neexistuje žádný jeho popis.

Další ze svých obětí doprovází domů, cestou se ji pokouší líbat a osahávat. Straka opět skočí na dívčin trik, když mu nabídne, že půjdou na matraci do sklepa a v domě pak uteče.

Poslední oběť

Paradoxně právě tato poslední napadená mladá žena ještě před útokem mluvila právě o „spartakiádním vrahovi“ a o svém strachu z něj. Večer ji právě on zatáhne do sklepa prodejny s ovocem a kolem krku jí omotá přinesený provaz. Polomrtvou ženu znásilní, a když stále ještě sténá, obtočí jí provaz kolem hrdla ještě dvakrát. Mrtvou jako vždy okrade. Tentokrát ale konečně zanechá policistům stopy, které někam vedou.

Odsouzenec

Jiří Straka se nakonec ke všemu přizná, i když 16-ti letého mladíka by si nikdo s takovými činy nespojoval. Nicméně „vyfasuje“ 10 let ve vězení, a to díky svému nízkému věku, jako dospělý by byl býval popraven. Po výkonu trestu je mu soudem nařízena ještě sexuologická léčba v Psychiatrické léčebně v Opavě.

Nakonec je mu v roce 1994 i 10ti letý trest prezidentskou amnestií zkrácen. Šíří se fáma, že mu spoluvězni nebo snad i dozorci rozkopali intimní partie. Vykastrován je ale až na psychiatrii Opavě a za velkého negativního ohlasu je v roce 2004 propuštěn na svobodu jen díky prezidentnské amnestii.

Nový život

Těžko říci, zda by byl trest smrti v dané době vhodnější. Každopádně, jak se zdá, pobyt ve vězení i psychiatrické léčebné postupy zbavily Straku jeho nebezpečnosti pro okolí.

Od roku 2004 žije v Moravskoslezském kraji pod jménem Novák a žije řádný život. Je ženatý s jistou Růženkou, kterou potkal v léčebně a se svou ženou pracuje v prodejně potravin. Stihl se také vyučit pekařem, a dokonce se nechal pokřtít. I když se už pěknou řadu let chová slušně, své minulosti se nikdy nezbaví.

Pamatujete si na dobu spartakiád a této největší aféry, která se s nimi spojuje? Pokud ne, možná jste o proslulém mladíkovi alespoň něco slyšeli. Ačkoli jde o starý příběh, stále upoutává pozornost veřejnosti.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu