Jak během menopauzy zlepšit svůj spánek?

Je zcela normální, že ženy v průběhu stárnutí náhle zjistí, že mají problémy se spánkem. Během menopauzy často klesá na hladinu progesteronu a estrogenu – obou hormonů podporujících spánek. A nedostatek spánku vede nejenom ke zdravotním problémům, ale také k psychickým potížím. Pokud je to i váš případ, máme pro vás pár tipů, jak během menopauzy zlepšit svůj spánek.

Spánkový deficit během menopauzy

I když jste v minulosti neměla se spánkem problémy, je pravděpodobné, že v menopauze s ním budete bojovat. Podle Národní spánkové nadace hlásilo příznaky nespavosti 61 % postmenopauzálních žen. Kromě klesajících hormonů ztrácíte totiž také buňky, které způsobují látky podporující spánek, jako je například melatonin. Je běžnou mylnou představou, že s věkem potřebujeme méně spánku. Ve skutečnosti naše potřeby spánku zůstávají po celou dospělost konstantní.

Příznaky menopauzy

Noční pocení a zvýšená úzkost způsobená hormonálními změnami mohou mít vliv na váš spánek, ale je možné je překonat a v klimakteriu se dobře vyspat. Jaké jsou příznaky menopauzy?

Návaly horka nebo noční pocení

Jedná se o náhlé pocity intenzivního tepla, které se šíří hlavně obličejem, krkem a hrudníkem – a jsou způsobeny změnami hladin hormonů ovlivňujících vnitřní termostat těla.

Řešení: Udržujte svůj pokoj dobře větraný a mezi 16-19 ° C a spěte v bavlněném nočním prádle a prostěradlech.

Můžete také vyzkoušet tyto chytré tipy:

  • Jednoduše naplňte lahev studenou vodou, ochlaďte v mrazáku, zabalte do polštáře a uložte do postele.
  • Před spaním si dejte vlažnou sprchu nebo koupel. Nepoužívejte studenou vodu, která ve skutečnosti zvýší vaši teplotu. Pokud nejste příznivkyní vlažné vody, stačí před spaním ochladit nohy a zápěstí.
  • Namočte si ponožky. Vaše tělesné teplo způsobí, že se voda odpaří a sníží vaši teplotu.

Úzkost

Hormonální změny, životní stresy a starosti o vaše měnící se tělo mohou v tuto chvíli vést k úzkosti, které vám běhají hlavou, než jdete spát.

Řešení: Vyzkoušejte terapii přijetí a odhodlání. To funguje pro ty z vás, které nemohou spát, nebo pro ty, které se probouzejí uprostřed noci. Je to všechno o přijetí a uznání negativních myšlenek, které vám procházejí myslí, když nemůžete spát, místo toho, abyste s nimi bojovala a snažila se je blokovat, což může být vyčerpávající.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT