Inaugurace Lavičky Václava Havla nebyla jediným zážitkem, který si Dagmar Havlová z Peru přivezla

V polovině září se Dagmar Havlová vypravila do jihoamerického hlavního města Peru, aby tam slavnostně odhalila Lavičku Václava Havla. Nyní zveřejnila z nevšední cesty i další podrobnosti, například zážitky z návštěvy slavného Machu Picchu, kultovního města starých Inků.

Síť se stále rozrůstá

Do Limy na odhalení již třicáté deváté lavičky Václava Havla, Dagmar pozval zdejší velvyslanec Michal Sedláček. Unikátní síť pamětních míst, které jsou s osobností Václava Havla spojeny, se tak dostala i na území Jižní Ameriky. S myšlenkou na vytvoření jakési celosvětové sítě pamětních míst inspirovaných demokratickými ideály a osobností posledního československého a prvního českého prezidenta přišel před lety bývalý velvyslanec Petr Gandalovič.

Symbolickou podobu s dvojicí železných křesel a kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu, dal projektu architekt a designér Bořek Šípek. První Lavička Václava Havla byla odhalena v roce 2013 ve Washingtonu, zatím poslední, čtyřicátá, před několika málo dny v Bruselu. V České republice se s lavičkami můžeme setkat na několika místech v Praze, dále v Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech, Liberci, Brně či Olomouci.

Společně až na vrcholky hor

Nyní Dagmar Havlová na svém instagramovém profilu zveřejnila několik dalších fotografií a videí z návštěvy Peru. Vypravila se například do ruin slavného inckého města v Andách Machu Picchu, které je považováno za jeden z nových divů světa. Město leží v horském sedle v nadmořské výšce téměř dvou a půl tisíc metrů nad mořem. Cesta k němu tak není zcela snadná. Dagmar se na výstup vypravila v mikině Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, kterou spolu s manželem před lety založili, a její milovaný Václav s ní tak svým způsobem byl i na tomto magickém místě. Kromě historie a nádherných výhledů do okolí se zde Dagmar „skamarádila“ i s typickou andskou lamou, a dokonce zažila bouřku.

Zdroj: Instagram/dagmarhavlova.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu