Herečka Eva Holubová dojemně zavzpomínala na Václava Havla, Olgu i Dagmar

V sobotu 18. prosince uplynulo deset let od úmrtí Václava Havla. Jedna z vůdčích osobností sametové revoluce, poslední československý a první český prezident byl milován a respektován nejen ve své vlasti, ale i v mnoha dalších zemích. A to nejen jako politik, ale také jako obyčejný člověk. Důkazem bylo i množství vzpomínkových akcí, které se konaly nejen v Praze, ale i na dalších místech republiky. Řada osobností si Václava Havla připomněla i na sociálních sítích. Jednou z nich byla i herečka Eva Holubová.

Václav, Olga a Dagmar

Eva Holubová se s Václavem a Olgou Havlovými seznámila již řadu let před sametovou revolucí a jejich přátelství pokračovalo i v době, kdy se stal Václav Havel prezidentem. Jak se svěřila, byla to právě Olga, která ji v jejích občanských postojích ovlivnila vlastně více než sám Václav Havel. Kromě Olgy se samozřejmě Eva Holubová přátelila i s jeho druhou manželkou Dagmar. Právě oběma manželkám bývalého prezidenta, vyjádřila herečka ve svých dvou rozsáhlých příspěvcích, které v souvislosti s desetiletým výročím úmrtí Václava Havla zveřejnila, svůj respekt a obdiv. Oba své příspěvky navíc doplnila řadou fotografií.

Václav Havel jako patron

Eva Holubová byla jednou z osobností, které se zúčastnily Requiem za Václava Havla, zádušní mše, která se v sobotu konala v katedrále svatého Víta. Pravděpodobně i pod vlivem této akce si vzpomněla na řadu okamžiků, které s Václavem Havlem, Olgou i Dagmar prožila. Se svými fanoušky se tak například podělila o větu, kterou jí kdysi Václav Havel řekl a která je skvělým důkazem jeho lidství, odvahy i pokory: „Nelituj mě! Autorem svého životního dramatu jsem já sám! Většinu důležitých věcí jsem dělal dobrovolně, ze své vůle!“ Ve svém komentáři Eva Holubová připomněla i dobu po smrti Olgy, kdy si prezident poměrně záhy vzal za manželku herečku Dagmar Veškrnovu.

Tato komplikovaná situace jí totiž svým způsobem připomněla Havlova absurdní dramata, kdy mnoho lidí Dagmar bez toho, aby ji znali či aby cokoli udělala, začalo odsuzovat a kritizovat, neboť podle nich nemohla Olgu na jejím místě první dámy nahradit. Herečka to trefně popsala slovy, že si Václav Havel neuvědomil, že svým druhým sňatkem udělá z „piedestalu pranýř“. V závěru se Eva Holubová svěřila i s tím, že pro ni osobně je Václav Havel dnes nejen jakýmsi patronem naší země, ale také patronem všech trpících, patronem lidských práv a celého světa.

Zdroj: Instagram/evaholubovaofficial

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu