Ed O´Neill: Od Ala Bundy k šedivému dědovi

Kdo by neznal americký komediální sitcom Ženatý se závazky (1987-1997), který proběhl také českou televizí a našel si nadšené diváky, co se u jeho dílů pravidelně dobře bavili. Jednu z hlavních postav, otce rodiny Ala Bundu, si zahrál Ed O´Neill.

Tento dnes čtyřiasedmdesátiletý herec ještě stále nepověsil své řemeslo na hřebík. Jakým směrem se ubírala jeho kariéra a co ho baví dělat ve volném čase?

Dlouhovlasý hippies a americký fotbal

Ani se nechce věřit, Ed O´Neill byl někdy dlouhovlasým hippies v květované košili. Narodil se v roce 1946 v americkém Youngstownu v rodině dělníka v ocelárně a úřednice. O herectví projevil zájem záhy, už v šesté třídě docházel na hodiny herectví. Zároveň ho ale bavil sport, vynikal v americkém fotbalu. Když se měl rozhodnout, jestli bude fotbalistou, nebo hercem, herectví vyhrálo. Odjel do New Yorku, kde se v New York´s Circle učil základům hereckého řemesla. Zpočátku na divadelních prknech zaskakoval, aby nakonec herce zastoupil nastálo.

Životní role typického amerického loosera

Svou filmovou a televizní kariéru zahájil v roce 1972 jedinou větou ve filmu Vysvobození. Ale i to stačilo k tomu, aby získal roli Ala Bundy v komediálním seriálu Ženatý se závazky, jež ho vynesla mezi hvězdy. A to si Ed O´Neill domníval, že seriál záhy skončí. Dost se zmýlil, protože se ve skutečnosti jedná o jeden z nejdéle vysílaných sitcomů z produkce studia Fox. Na dlouhých deset let měl Ed O´Neill o práci postaráno.

Jeho roli roztomilého, ne příliš úspěšného obchodníka s obuví si lidé zamilovali stejně jako jeho celou rodinu. Možná to bylo i tím, že v nich poznávali sami sebe a že rodina řešila běžné životní problémy způsobem, který dokázal polechtat bránici a vyloudit na tváři nefalšovaný úsměv. Za svou roli Ala Bundy byl dvakrát nominován na cenu Zlatý glóbus.

Soukromý život Eda O´Neilla

V roce 1986 se Ed O´Neill oženil s herečkou Catherine Rusoffovou, jež jsme mohli vidět ve dvou epizodách seriálu Ženatý se závazky. Mají spolu dvě děti. Po třech letech manželství se pár rozešel, ale o několik let později se usmířili a žijí spolu dodnes. Ve svém volném čase se Ed O´Neill věnuje bojovému umění – brazilskému jiu-jitsu, v němž získal černý pás.

O´Neillova filmová tvorba pokračovala i po skončení veleúspěšného seriálu. Od roku 2009 hraje v Takové normální rodince, s oblibou bývá obsazován do rolí policejních důstojníků – například v seriálu Sběratelé kostí. Nicméně roky se na něm velmi podepsaly, tento podsaditý šedivý děda už se Alu Bundovi moc nepodobá, nicméně pořád je stejně úspěšný.

Zdroje: www.imdb.com, www.wikipedia.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu