Doba se změnila, mění se neustále a velmi rychle. Jakým největším problémům čelí dnešní teenageři?

Teenageři se potýkají se skutečnými problémy každý den v nejnepříjemnější fázi svého života, a to mezi 13 a 19 lety. Během této doby jsou dospívající vystaveni hormonálním změnám a vnějším či vnitřním zápasům.

Rodiče musí být trpěliví

Problémy lze řešit, ale rodiče musí svým puberťákům porozumět, přenést se přes jejich výkyvy nálad i chování, a přistupovat k nim přátelsky a pozorně. Jen tehdy budou děti ochotny mluvit o svých potížích. Mezi nejčastější problémy, kterým dnes čelí teenageři, patří nedostatečná sebeúcta, vytváření vlastní image a tlak vrstevníků s tím souvisejících, šikana, deprese, závislosti všech typů a poruchy příjmu potravy.

Řetězová reakce

Všechny tyto problémy jsou vzájemně propojeny a fungují jako řetězová reakce. Když dospívající čelí nízkému sebevědomí a problémům s obrazem těla, mohou být frustrovaní, což povede k poruchám příjmu potravy. Mnoho dospívajících pije a kouří nebo užívá návykové látky, aby zmírnili stres nebo zapadli do kolektivu.

Řešení je možné

Deprese může vycházet ze špatné sebeúcty a problémů s obrazem těla. Pokud se deprese u dospívajícího objeví, rodiče jej musí podpořit v tom, že je skvělé být tím, kým jsou.

Šikana je ve všech podobách útočné chování a zločin. Novým trendem je kyberšikana. Šikanované děti nakonec odmítají jakýkoli kontakt s vrstevníky, ztrácejí přátelství a stárnou. Rodiče i učitelé by měli teenagery vzdělávat o šikaně a říkat jim, aby nahlásili jakékoli případy, se kterými se setkají.

Kybernetická závislost jako největší novodobá hrozba?

Vidíme to všude okolo sebe – na ulici, v čekárně u doktora, na zastávce … Každý teenager drží v ruce mobilní telefon nebo třeba tablet, a je naprosto paralyzován sociálními sítěmi, vtipnými aplikacemi, či jen procházením internetových stránek. I to je důvod, proč se v poslední době již zmíněná kyberšikana rozvinula. Pořiďte svým dětem telefon, až ho budou opravdu potřebovat a zkuste omezit dobu, kterou s veškerou elektronikou tráví.

Správné rodičovství je životně důležité zejména ve formativních letech dětí. Je nutné překonat pubertu tak, aby z dětí mohli vyrůst sebevědomí dospělí s dobrým chováním!

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT