Rodiče by měli své děti naučit, jak se chovat k ostatním dětem kolem sebe. Mnohdy jim však dávají tak špatný příklad, že ani není možné, aby jejich děti byly slušné a neubližovali ostatním. Děti totiž velmi často pouze napodobují chování svých rodičů. V jakých případech možná nevědomky rodiče podporují šikanu?
Sám rodič je násilník
Děti nasávají vše kolem sebe, a proto je pro ně přirozené dělat přesně to, co jejich rodiče. Učí se jazyk, získávají informace a také zkušenosti. Nakonec využijí vše, co viděli nebo slyšeli. Největším učitelem hlavně na začátku jejich života je rodič. Pokud dítě vidí, že jeho nejbližší s ostatními nejednají s úctou, s největší pravděpodobností to také budou dělat. Dospělý by měl vždy pamatovat na to, jak se před svými ratolestmi chovat.
Trestají příliš tvrdě
Existuje už nespočet důkazů, že děti, ke kterým se jejich rodiče chovají příliš tvrdě, šikanují ostatní. Nepřiměřeným trestáním v dítěti pouze hromadí vztek, jenž se musí někde projevit. V podstatě ho učí, že pokud chce dosáhnout svého, musí se snížit k tvrdému násilí a vyvolat v ostatních strach. Může však nastat také opačný problém – a dítě, jaké doma žije ve strachu, je pak šikanováno také svými spolužáky, protože je ustrašené a chybí mu sebevědomí.
Příliš benevolentní výchova
Také příliš benevolentní výchova nebo nedostatek času na dítě vede k tomu, že takový potomek může šikanovat své okolí. Nezná totiž hranice a tak si myslí, že si může dovolit naprosto všechno. Pokud je dospělý laxní ve výchově nebo mu je jedno, co jeho dítě dělá, nikdy ho nenaučí disciplíně a mantinelům, které se prostě nepřekračují. S tímto se pak mladý člověk bude potýkat už po zbytek života.
Nepřehlédněte: Dítě se narodilo s mozkem mimo lebku, i když mu lékaři nedávali žádné šance na přežití, ono přežilo.
Rodiče by se neměli chovat před dítětem krutě ani k domácím mazlíčkům, protože i tento princip chování přenášení na další generaci.