Děkujeme a tvořte dál, vzkazují slavní Zdeňku Svěrákovi k jeho 85. narozeninám

Když se řekne Zdeněk Svěrák, většině z nás se vybaví nepřeberné množství skvělých filmů, Divadlo Járy Cimrmana a písničky pro děti. To vše protnuté jeho inteligentním humorem, lidskostí, laskavostí a hravou poetikou. Zároveň má mnoho z nás pocit, že pan Svěrák a jeho dílo tu tak nějak vždycky byli. Z tohoto i dalších důvodů mu k jeho nedělním narozeninám popřálo i mnoho slavných osobností. Ani se nechce věřit tomu, že Zdeněk Svěrák oslavil již osmdesáté páté narozeniny! Roky vypadá a působí stejným, mnohem mladistvějším dojmem.

Talent, který se rodí jednou za sto let

Život Zdeňka Svěráka vždy byl a dodnes je velmi bohatý. Do našich srdcí se zapsal jako dramatik, herec, spisovatel i autor filmových scénářů a písňových textů. A ve všem, co po sobě zanechal, je patrný jeho neskutečný talent. Ve svém pracovním tempu nepolevuje ani v současnosti, kdy se svým synem Janem spolupracují na novém filmu, který by měl nést název Betlémské světlo. Nepříliš lidí zná tajemství, které se vztahuje ke jménu Zdeňka Svěráka. Jeho rodiče ho tak totiž pojmenovali po starším bratrovi, který nešťastně zemřel dva roky předtím, než se Zděněk Svěrák narodil.

Jak se seznámil s Ladislavem Smoljakem?

Umělecké nadání projevoval Zděněk už od mládí, s prvními literárními pokusy začal již při studiu na střední škole. Později sice vystudoval vysokou školu pedagogickou, ale vždy se chtěl více než učitelem stát spisovatelem. Mimochodem právě při studiu na „peďáku“ se seznámil se svým celoživotním přítelem a spolupracovníkem Ladislavem Smoljakem, se kterým pak ve druhé polovině šedesátých let založil slavné Divadlo Járy Cimrmana. Kromě divadelních her o tomto českém géniovi společně napsali také mnoho filmových scénářů, například k legendárním snímkům Na samotě u lesa či Marečku, podejte mi pero.

Kromě Smoljaka Zdeněk Svěrák léta spolupracoval také s Ladislavem Uhlířem. Jejich písničky Dělání, Když se zamiluje kůň, Není nutno, Severní vítr či Neopouštěj si zpívají celé generace. Na začátku devadesátých let začal spolupracovat se svým synem Janem. Výsledkem jejich spolupráce jsou filmové klenoty jako Obecná škola, Kolja, Vratné láhve či Po strništi bos. Největším oceněním bohaté kariéry Zdeňka Svěráka je bezesporu Oscar za nejlepší neanglicky mluvící film, který v roce 1996 získal snímek Kolja.

Srdce na pravém místě

Důkazem, jak skvělým člověkem je Zděnek Svěrák po lidské stránce, je Centrum paraple, nezisková organizace, která pomáhá lidem s poraněním míchy. Centrum Zděnek Svěrák založil v roce 1994 a od té doby pomohlo obrovskému množství lidí, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík. Na instagramových profilech Zdeňkovi Svěrákovi k jubileu popřáli například herečka Tereza Brodská či moderátor Leoš Mareš. Nejen oni jsou si vědomi toho, jaké štěstí český národ v panu Svěrákovi má

Zdroj: Instagram/leosmareš

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu