Letos v prosinci už to bude neuvěřitelných třináct let od okamžiku, kdy nás navždy opustil Václav Havel. Spisovatel, politik a poslední československý a první český prezident ale v našich srdcích i vzpomínkách žije dál. Jedinečnou možnost, jak si na něj lidé mohou již mnoho let v městech po celé republice i v zahraničí vzpomenout, představují unikátní lavičky nesoucí jeho jméno.
V jednoduchosti je krása
Jeho manželka Dagmar Havlová se na jednu takovou před několika dny posadila v Bratislavě. Lavička Václava Havla je jedinečný projekt, který vznikl v roce 2013 z iniciativy Petra Gandaloviče, bývalého českého velvyslance ve Spojených státech amerických. Jde o síť pamětních míst, která jsou osobnosti Václava Havla věnována a po celém světě mají stejnou podobu, kterou tvoří dvojice železných křesel s kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu.
Autorem tohoto designu byl blízký přítel Václava Havla architekt a designér Bořek Šípek. Lavičky nemají být jen místem, které má veřejnosti nadále připomínat osobnost Václava Havla a jeho názory, ale také místem, které má sloužit pro setkávání a dialogy mezi lidmi.
Poselství Václava Havla žije dál nejen v Bratislavě
Lavička v Bratislavě, z níž Dagmar Havlová sdílela fotografii na svém instagramovém profilu, byla instalována v červenci roku 2020 na Vajanského nábřeží u Dunaje. Po Košicích byla druhým místem na Slovensku, kde se objevila.
Příspěvek se setkal s velkým ohlasem u fanoušků bývalé první dámy, přičemž mnozí z obdivovatelů rovněž dodávali, že jsou velmi rádi, že se lavička nachází i ve městě, kde žijí. První Lavičkou Václava Havla byla ta ve Washingtonu, která byla slavnostně inaugurována v říjnu roku 2013.
Od té doby jich bylo po celém světě umístěno ještě padesát tři. Nejvíce laviček se samozřejmě nachází v České republice, v Evropě je najdeme například v Paříži, Bruselu či Aténách, v Jižní Americe v hlavní městě Peru Limě, v Asii se na ni můžeme posadit v japonské Hirošimě či v izraelském Tel Avivu.
Zdroj: Instagram/dagmarhavlova_official