Čtete rády horoskopy? A věříte jim?

Taky si rády přečtete horoskop? A věříte tomu, co vám říká? A jak moc se vlastně astrologie doplňuje nebo vylučuje s psychologií? Zkuste s námi zjistit, jak to vlastně s astrologií v dnešní době je.

Poznání sama sebe

Lidé, kteří se astrologií zabývají, tvrdí, že jde o jeden ze způsobů, jak poznat sami sebe, zamyslet se nad tím, jak co v reálu vlastně máme a jaké je naše vědomé i nevědomé chápání sebe a světa kolem. Z tohoto úhlu pohledu mají astrologie i psychologie stejný cíl. Ale každá metoda pracuje jiným způsobem. V každém případě platí, že nejen psychologie, ale též astrologie je považována za vědní obor.

Anketa: Věříte na horoskopy v časopsech?
Celkem hlasů: 118

Je často zpochybňována s tím, že souhvězdí přináležející jednotlivým znamením, kdysi vypadala úplně jinak. Astrologie ale s postavením souhvězdí vůbec nepracuje. Osobní horoskop je totiž založený na poloze Slunce, Měsíce, planet a dalších nebeských těles v okamžiku zrození daného člověka. „Věřit na horoskopy“ je vyjádření nás, laiků. Astrologie ale počítá polohu a pohyb nebeských těles a jedná se o velmi složité matematické výpočty.

Rozdělení jednotlivých znamení

Země obíhá kolem Slunce, ale z našeho pohledu je to naopak. Tato viditelná dráha Slunce vytváří kruh rozdělený do 12 výsečí po 30°. Každá výseč přináleží jednomu znamení horoskopu, přičemž se začíná jarní rovnodenností. Znamení, se kterými astrologové pracují, je „sluneční znamení“ a značí, v jaké výseči Slunce bylo v době našeho narození. Astrologie počítá polohu a pohyby nebeských těles a využívá přitom řeč symbolů.

To, že v jednom znamení se potkávají odlišné povahy je dáno právě tím, že v období narození procházelo Slunce tou stejnou výsečí. Je to ono „sluneční znamení“, se kterým astrologie pracuje na základní, obecné rovině. Pak jsou tu ale další planety, které přesněji určují, jak se projevujeme v oblasti emocí, komunikace nebo jaká je naše vnitřní síla. A aby toho nebylo málo, specialisté na osobní horoskopy pracují ještě s takzvanými astrologickými domy.

Jestliže si tedy rády přečtete svůj horoskop v časopise nebo na internetu, je dobré vědět, že ne vždy jde o práci odborníka. Respektive obvykle to práce skutečného profesionála není. Psychologie dokonce pracuje s teorií vět, které se dají interpretovat různým způsobem, a každý si ve slovech tu „svoji pravdu“ najde.

Nebuďte ale zklamané, a pokud vás váš horoskop opravdu zajímá, nechte si jej podrobně vypracovat odborníkem.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT