Christina Aguilera: Popová hvězda, která letos oslaví kulatou čtyřicítku

Ještě před tím, než na světové scéně pop music zazářily Katy Perry nebo Lady Gaga, patřila, minimálně co se outfitů a koncertních kostýmů týká, k nejvýstřednějším, novináři nejvyhledávanějším, zpěvačkám. Své experimenty si však mohla dovolit. Kromě blond vlasů a příjemné postavy, ji odjakživa zdobil také výrazný, nezaměnitelný hlas, včetně nesporného pěveckého talentu. Její kariéra začínala shodně s kariérou Britney Spears, přesto dovednosti i charisma těchto dvou mladých dívek byly od začátku odlišné. Opakovaně získala cenu Grammy a po boku Cher zaujala ve filmu Burlesque (2010) coby herečka. Dnes je z Christiny, která vyzkoušela od černých vlasů po zrzavé, nejen stále skvělá zpěvačka, ale i maminka dvou dětí.      

Pěvcký talent

O řadě zpěvaček by se dalo polemizovat, zade nejsou jejich kariéry jen dobře odvedené „PR“. V případě Christiny Aguilery mají ale všichni jasno. I člověk s absolutním hudebním antitalentem totiž pozná, že tahle žena umí zpívat. Zpívání pro ni bylo odjakživa přirozené, takže šlo jen o otázku času a štěstí, kdy získá příležitost, podělit se o svůj talent s veřejností. Ta přišla brzy a stěží se proto dá uvěřit, že ona mladičká dívka, kterou si všichni vybavujeme většinou jako dvacetiletou, výrazně nalíčenou blondýnku, s barevnými pruhy ve vlasech, oslaví už letos v prosinci své čtyřicátiny… 

Christina Maria Aguilera, se narodila dne 18. prosince, roku 1980 v Staten Island v New Yorku, v astrologickém znamení Střelce. Její otec Fausto Wagner Xavier Aguilera, je latinského původu, matka Shelly Loraine Fidler disponuje naopak irskými a dánskými předky. Za nevšedním hlasem i talentem jejich dcery tak zřejmě stojí mix poděděných genů. I tak ale nešlo o umělecky výrazně zaměřenou rodinu. Christinin otec působil v americké armádě a její matka se později, když došlo k rozvodu, provdala za muže, s profesí spadající do zdravotnictví. Člověk, který ji k hudbě skutečně inspiroval, byla prý až její babička. A jak k tomu došlo? Moment, který Christinin život ovlivnil, a sice rozvod rodičů, přišel totiž v období, kdy jí nebylo ani deset. Cesty osudu jí tak poměrně brzy přichystaly stěhování, které mělo cíl u milované babičky v Pensylvánii, kde pak, spolu se svou sestrou Rachel, postupně vyrůstala. Babička měla pro obě děvčata pochopení, obzvlášť pak pro Christinu, u které si povšimla pěveckého nadání. Mladá dívka se jím navíc netajila. Zpívala, kde se dalo a kdy se dalo, přičemž hned z kraje vítězila i v několika menších pěveckých soutěžích, což jí brzy zajistilo pověst fenomenální dětské zpěvačky. Skutečná kariéra byla na dosah, nicméně, ani v tomto případě neměla Christina osud snadný.   

Báli se jí…

Pro svůj um a dobrou pověst se, bohužel, jak už to někdy bývá, stávala v počátcích spíše než obdivovanou, zatracovanou. Mnozí vrstevníci i dospělí jí hlas záviděli, báli se jí coby konkurence, a tak vůči malé Christině zaujímali podivné postoje. Nepříjemnou zkušenost, pravící, že ani čistě pozitivní sláva, někdy člověku moc dobrého nepřinese, si tudíž musela, bohužel, nechtěně absolvovat už v nízkém věku. Neklidné období ale netrvalo dlouho. Christina zpěv nevzdala a již brzy ji lidé mohli zaznamenat v oblíbeném pořadu Wake Up with Larry Richert, kde získala příležitost vystoupit s písní A Sunday Kind of Love z repertoáru Etty James. Samozřejmě, že uspěla a odtud už byl jen krok k různým malým vystoupením, například ke zpívání hymny před sportovními zápasy, a nakonec i k angažmá do pořadu The New Mickey Mouse Club, kde se poprvé setkala se svou kolegyní Britney Spears. Zaujala, a účinkování v pořadu jí přineslo další možnosti, včetně možnosti účasti v soutěži Golden Stars (1997). Pak už šla její hvězda strmě nahoru.

Velká hvězda

Roku 1998 byla vybrána jako zpěvačka pro píseň Reflection, která se stala doprovodným hitem k animovanému filmu z dílny W. Disneyho Legenda o Mulan, a zazářila. Krátce na to získala i prestižní nahrávací smlouvu s RCA Records, a její hit Reflection se později zpětně objevil také v nominacích na Zlatý Glóbus. V roce 1999 vydala své debutové album s názvem Christina Aguilera a takřka hned za něj získala i svou první Grammy Awards. Její písně doslova drtily hitparády, přičemž k ještě větší slávě jí pak dopomohl další filmový hit, a sice spoluúčinkování v soundtracku Lady Marmalade, ke snímku Moulin Rouge v roce 2001, za který obdržela další Grammy Awards. V té době se už začala psát i historie Christininy speciální módní image. Za největší výstřednici pódií dosud platila zpěvačka Cher, nicméně mladá Aguilera ji v tomto směru ještě dalece přeskočila. Šaty, které oblékala, vycházely nejednou ze stylu klipu Lady Marmalade a Christina na sobě ničím nešetřila. Flitry, krajkami, šperky, objemnými účesy, ale ani velmi výrazným líčením, které se pro ni stalo i do budoucna jakýmsi poznávacím znamením. Byla nepřehlédnutelná, ale díky svému talentu si podobný styl mohla snadno dovolit.

Čtěte také: Enya: Noblesní zpěvačka i rarita mezi celebritami.

Zářivou etapou její kariéry byl rok 2002 a okamžik, kdy se rozhodla, přejít z platinové blondýnky na tmavovlásku, čímž zaujala média. Z téhož roku ale pochází i její další slavné album – Stripped, kam spadají dodnes hrané, mladými lidmi oblíbené hity, jako Fighter, Dirrty nebo Beautiful… Léta do roku 2008 se pak dají označit za jakýsi zenit slávy, který ještě prodloužilo vydání luxusního alba Back To Basics, do kterého umělkyně promítla mnoho prvků z umění 20.- 40. let 20. století. Povedenou ostatně byla i její image, tentokráte výrazně inspirovaná Marilyn Monroe, kdy po nějakou dobu nosila nejen stejný účes, ale i podobné líčení nebo šaty. V roce 2004 účinkovala v dalším soundtracku, tentokráte k animované pohádce z podmořského světa Car Wash, kde se objevila i její karikatura v podobě chobotnice. Christinina image se i později hodně odkazovala na prvky ze světa cirkusu, poutí nebo dobových kaváren, ale především na výrazné líčení, ve kterém udávala trend. Zatímco v běžném civilním malování se tou dobou na obličeji prosazoval minimální nános čehokoliv, Aguilera neváhala jít proti proudu… Mimo to se rozhodla i pro mateřství a v lednu roku 2008 přivedla na svět syna Maxe. Téhož roku se pak pokusila i o úspěšný comeback s albem Bionic, které bylo, pro změnu, částečně inspirované světem techniky. Aguilera zabodovala pěvecky i stylem, ale její doba už bohužel začínala být pryč. Na scéně se totiž objevovaly nové výrazné zpěvačky a zájem médií i fanoušků se tříštil.

Nepřehlédněte: Paris Hilton: Světla reflektorů, noční můry i skrytá tvář slávy. To vše dobře zná.

Přesto nelze hovořit o neúspěchu, jako spíše o přirozeném vývoji. V době, kdy už naplno zářily Katy Perry a Lady Gaga, vydala Christina alba Lotus (2012) nebo Liberation (2018). Svou vrcholnou slávu sice již nedostihla, ale zajímavé nabídky se jí hrnuly a hrnou dodnes. Po roce 2012 začala, v reakci na fanoušky často „řešený“ výrazný makeup, experimentovat s tváří bez líčidel, jíž pak nechala zveřejnit na snímcích. Nebyla to sice image, která by jí sedla, nicméně svým fanouškům i kritikům dala jasně na srozuměnou, že se vykročit mimo vlastní styl nebojí. Mezi tím přišlo další těhotenství, porod dcery Summer Rain, a nedávno i takřka „osudová“ nabídka, a sice nazpívat novou soundtrackovou píseň Reflection, pro nově zfilmovaný příběh Legenda o Mulan, tentokráte v hrané verzi. Půvabná zpěvačka, do níž byste její věk rozhodně neřekli, se tak po několika letech symbolicky vrátila tam, kde kdysi začínala. K Mulan…        

Zdroje: biography.com, facts.kiddle.co | foto: Joyce Ferreira, Flickr, CC

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT