Chřipková sezona a děti stále nemocné! Jak je můžete před virózou co nejlépe ochránit?

Chcete-li zabránit tomu, aby vaše dítě stále dokola leželo doma v posteli s virózou, je potřeba věnovat pozornost účinným opatřením. Mějte na paměti základní „protichřipkové“ rady!

Hygiena a čistota

Chřipková sezona je tím nejdůležitějším obdobím v roce pro pořádné mytí rukou. Naučte děti umývat si ruce po dobu nejméně 20 vteřin. Výborné je používat antibakteriální gely, které se aplikují na ruce bez použití vody, takže prakticky kdykoli!

Chřipkové viry mohou žít až 8 hodin mimo tělo, proto se pokuste odstranit bakterie z hraček, stolů, telefonů, dálkových ovladačů a podobně. Pokud použijete antibakteriální mýdlo, dezinfekční prostředky nebo dezinfekční ubrousky, je to skvělé. Ale úplně stačí obyčejné mýdlo a horká voda!

Zůstaňte zdraví

Nejlepší je vůbec neonemocnět. Během chřipkového období věnujte více pozornosti dobré výživě a přiměřenému odpočinku, pomůžete tak u dítěte optimalizovat imunitní systém. Víc, než kdy jindy je zapotřebí hodně ovoce, zeleniny, mléka a spánku (a to 10 až 12 hodin)!

Z preventivních důvodů zajistěte, aby se dítě dostávalo co nejméně do větších kolektivů, a i při mírných příznacích chřipky jej raději nechte pár dní doma, školní výuku snadno dožene!

Rychlý boj s nemocí

Aby se dítko co nejrychleji uzdravilo, dopřejte mu hodně odpočinku a tekutin. Výborné je použít domácí med, který nemá žádné přidané chemické složky, na kašel je skvělé použít léčivou mast pro potírání hrudníku. Pokud máte možnost, určitě využijte zvlhčovače vzduchu!

U většiny jinak zdravých dětí starších 2 let viróza obvykle během pár dní ustoupí. Pokud se ale horečka či kašel zhoršují, mějte na paměti možné komplikace, například v podobě zápalu plic!

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT