Cher: Legenda, která „zastavila čas“ a zachránila slona

Za svou uměleckou kariéru vystřídala zpěvačka, herečka a všestranně nadaná umělkyně řadu stylů. Hudebních i módních. Ještě na prahu tisíciletí si ji leckdo dobíral kvůli vizáži a parukám. Dnes, kdy si na odvážné modely či různé úpravy troufne kdejaká „hvězdička“, se však ukazuje, s jakou sofistikovaností k sobě samé Cher již roky přistupuje. Na rozdíl od většiny ostatních, nejen že skutečně málem „zastavila čas“, ale především dobře vypadá. V roce 2021 oslaví neuvěřitelné 75. narozeniny a nedávno na sebe upoutala pozornost i sympatickým gestem, a sice pomocí slonímu samci Kaavanovi.   

Děvče, které poznalo chudobu

Dnes patří mezi absolutní špičku světové pop music. Zaslouženě. Přesto její cesta na nejvyšší příčky umělecké společnosti nebyla zrovna snadná. Jako malé děvče poznala na vlastní kůži, co znamená, být chudý.

 Cher, vlastním jménem Cherilyn Sarkisian LaPiere, (provd. Bono, podruhé Allman), se narodila dne 20. května roku 1946 v astrologickém znamení Býka, v El Centru v Kalifornii. Její matkou je, dodnes vitální herečka Jackie Jean Crouch (Georgia Holt) a otcem byl John Sarkisian, povoláním řidič nákladních vozidel. I navzdory snahám a temperamentu, nešla ale raná herecká kariéra mladičké Jackie úplně ideálně, a tak si musela zpočátku přivydělávat i v odlišných profesích, například jako servírka v restauraci. Chudý byl i výdělek Johna Sarkisiana, takže ani po narození dcerky, nežila rodina v růžových podmínkách. Peníze scházely mnohdy i na jídlo, a Jackie se s Johnem navíc brzy rozvedla. Spolu s dospívající Cherilyn po boku, pak přežívala, jak to jen šlo. Snů o práci v showbyznysu se přesto nevzdala ani jedna z nich. Naopak. Čím více Cher dospívala a nabírala rozum, tím více si přála, být úspěšnou a slavnou. Tady příslovečné jablko daleko od stromu nepadlo…  

Vzor? Audrey Hepburn…

Jako mladá potřebovala Cher povzbudit, což se nevědomky podařilo, v té době slavné Audrey Hepburn, skrze snímek Snídaně u Tiffaniho (1961). Cher si Audery nejen oblíbila, ale její chudá, nicméně ve vysoké společnosti dobře se orientující Holly, ji doslova oslnila. Proto, zatímco se její máma později znovu vdala, Cher zamířila ihned po dokončení studií k vysněnému cíli – umění. Neměla sice nikoho, kdo by ji pomohl, ale tvůrcům a hledačům talentů se nebála představovat sama. Prý tehdy prošla „skrz na skrz“ snad celé Los Angeles. Přesto měl odvážný nápad výsledky. Šanci na zviditelnění jí nakonec nabídl, jen o málo starší zpěvák Sonny Bono. Líbila se mu a uznal, že by mohla uspět díky atypickému hlasu. Tak vzniklo pěvecké duo Sonny a Cher, které později uspělo i ve vlastní televizní show. Roku 1965 zazářili s písní I Got You Babe a krátce nato se stali doslova legendami.       

Legenda, která nestárne

Cher byla nejen slavnou, ale především dostala šanci, být kvalitní umělkyní. Čas později ukázal, že za nevšedním vzhledem, který nelze přehlédnout, se skrývá ještě nevšednější nadání. Nejen pěvecké, ale i herecké. Mezi 60. a 70. léty vznikly hity jako Dark Lady nebo Take Me Home. V roce 1987 zazářila hitem I Found Someone, a spolu s ním přišla i ústřední role v oscarovém snímku Monnstruck (Pod vlivem úplňku). Nominaci na Oscara tehdy proměnila na slavnostním večeru ve vítězství. Později pak přišly i známé „devadesátkové“ snímky jako The Witches Of Eastwick (Čarodějky z Eastwicku) nebo Tea With Mussolini (Čaj s Mussolinim). Roku 1989 zazářila hitem If I Could Turn Back Time, a doslova nestárnoucí královnou disco hudby se stala roku 1998 s písní Believe. V ten okamžik už nebyla nejmladší, přesto svou vitalitou i pěstěným vzhledem dokázala, že pravé stálice nestárnou, nýbrž zrají jako víno.

Dalo by se pokračovat

Uspěla i po roce 2000. Do její, (na dobu přelomu tisíciletí přece jen trochu výstřední image), si sice leckdo „šťouchl“, ale na druhé straně zase hned uznal, že Cher prostě umí. V záplavě pestrobarevných šatů a desítek typů paruk, se umělkyně na chvíli „zabydlela“ v platinové barvě a album Living Proof, s ústřední písní Music ̕s No Good Without You, odreprezentovala skrze klip jako „panovnice vesmíru“ s dlouhými blond vlasy. Roku 2013 vydala album Closer To The Truth a v roce 2018 desku s písněmi skupiny ABBA Dancing Queen. Souběžně zazářila ve snímku Mama Mia! Here We Go Again, kde si zahrála matku Meryl Streep Ruby.

Písní, filmů i událostí, na nichž se slavná zpěvačka za celou svou kariéru podílela, by šlo jmenovat desítky až stovky. Přesto s jejím jménem není spojeno jen umění, ale například i početná účast na dobročinných akcích či aktivita v oblasti ochrany zvířat, skrze kterou promluvila nedávno. 

Záchrana slona V poslední době Cher zaujala aktivitou na podporu slona Kaavana, který „uvízl“ v, rušící se pákistánské zoo. Stejně, jako jiná zvířata, čekal i na Kaavana přesun pryč. Otázkou však dlouho zůstávalo: Kam? Situaci navíc zhoršoval jeho „osobní příběh“. Už v roce 2012 mu zemřela sloní společnice a on zůstal sám. Kvůli ztrátě, kterou nikdy nepřijal, se navíc citově uzavřel a dopad měl jeho stav i na fyzické zdraví. Emotivní příběh Kaavanovi sice vynesl přezdívku „nejosamělejší slon na světě“, ale ani tak mu příliš nepomohl. Osud, dnes pětatřicetiletého slona, byl více vidět až ve chvíli, kdy se o jeho přemístění začala aktivně zajímat Cher. Úspěšně. Díky ní a celému týmu lidí okolo, byl nedávno Kaavanovi nalezen nový domov, a to v přírodní rezervaci v Kambodži, kde se očekává, že by mohl na „stará kolena“ navázat ještě nějaké to sloní přátelství.   

Zdroje: britannica.com, metv.com

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT