Čerstvé mamince Veronice Kašákové se zhroutil svět. Její malý synek trpí dědičným onemocněním!

Když se modelka a čerstvá maminka na sociálních sítích po narození syna Matyáše odmlčela, většina lidí se domnívala, že je to tím, že si chce první týdny v roli maminky užít v soukromí, pouze se svým partnerem a synkem. Bohužel se ukázalo, že to byla pravda jen částečně. Modelka se totiž teď prostřednictvím svého instagramového profilu svěřila, že si zvykají na ne zcela lehkou situaci. Matyáš totiž trpí závažným onemocněním.

Smutný důvod, proč se po narození syna odmlčela

Veronika se společně s partnerem Milanem stali rodiči před necelým měsícem. Kromě příspěvku z porodnice, ve kterém se svým fanouškům s touto šťastnou novinkou pochlubila, pak modelka publikovala již jen jeden příspěvek o několik málo dní později. V něm děkovala nejen personálu nemocnice v Kadani, kde malý Matyáš přišel na svět, ale i lidem, kteří jí k narození potomka blahopřáli. Nyní ale modelka zveřejnila nový post s černobílou fotografií Matyáše, který byl pořízen ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Tam totiž teď čerstvá maminka a malý Matyáš musejí trávit svůj čas.

Diagnóza, která jim převrátila život naruby  

Ke snímku pak Veronika napsala obsáhlý osobní komentář, ve kterém se svěřila, že bohužel její malý synek trpí dědičnou metabolickou poruchou známou pod odborným názvem fenylketonurie. Modelka v příspěvku stručně objasnila i podstatu onemocnění. Ta spočívá v tom, že Matyášův organismus není schopen štěpit jednu z aminokyselin, které se vyskytují v běžné stravě. Z tohoto důvodu tak tito pacienti nemohou jíst téměř žádné bílkoviny. Pokud by je přijímali, fenylalanin by se jim postupně ukládal v jejich těle, a to by mohlo mít dalekosáhlé následky vedoucí až k mentální retardaci. Fenylalanin v krvi totiž poškozuje vývoj mozku.

Pomoc a podpora ze strany rodiny, odborníků i fanoušků

Matyáš nemoc zdědil po obou rodičích. Veronika i její partner jsou oba tak zvaní zdraví přenašeči tohoto onemocnění, což nevěděli. Vzhledem k tomu, že novorozenci jsou závislí na mateřském mléku, které je plné bílkovin, provádí se několik málo dní po narození u všech dětí laboratorní screening, který případné onemocnění odhalí. Právě takto lékaři u Matyáše onemocnění zjistili. Na konci příspěvku se modelka přiznala, že celá situace ji samozřejmě velmi zasáhla a v jednom okamžiku se jí zhroutil celý svět. Z tohoto důvodu nakonec musela vyhledat i odbornou psychologickou pomoc. Společně s partnerem, rodinou a lékaři se teď snaží najít sílu, aby mohla svému malému chlapečkovi v jeho boji co nejvíce pomoci. Celé rodině drží palce i mnoho Veroničiných fanoušků, kteří ji svými komentáři vyjadřují podporu.

Zdroj: Instagram/veronikakasakova

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu