Angela Lansbury: Spisovatelka J. B. Fletcher i hlas konvičky Mrs. Potts z Disneyho Krásky a zvířete, oslavila 95. narozeniny

Napříč generacemi patří k nestárnoucím legendám světového filmu, a zná ji skoro každý. Naši rodiče či prarodiče si ji pravděpodobně vybaví jako slavnou spisovatelku J. B. Fletcher, ústřední hrdinku veleúspěšného amerického seriálu z 80. – 90. let, To je vražda, napsala!, přičemž dnešní „třicátníci“ a „čtyřicátníci“ si zase možná vzpomenou na originální hlas roztomilé konvičky Mrs. Potts v Disneyho animovaném filmu Kráska a zvíře. Nejmladší generace bude charismatickou filmovou, seriálovou a divadelní herečku Dame Angelu Lansbury, DBE, která nedávno oslavila úctyhodné 95. narozeniny, znát například z role prodavačky balónků, účinkující ve filmu z roku 2018 Mary Poppins se vrací.     

Repertoár noblesně-komediálních žen

Angela Lansbury měla už od mládí poměrně nevšední herecké zařazení. Vzhled ji předurčoval pro role bohatých a povýšených slečen či dam, zatímco temperament, ruku v ruce jdoucí s neuvěřitelným smyslem pro humor, ji vedl na zcela opačný pól, a sice pól komediálnosti. Takřka „ne-propojitelné“ herecké škatulky nakonec v syntéze způsobily, že se z mladé Londýňanky, stal již brzy světový herecký fenomén, který dodnes zraje, jako příslovečné víno.

Dame Angela Brigid Lansbury, DBE, se narodila dne 16. října roku 1925 v astrologickém znamení Vah, v Londýně, hlavním městě Spojeného království. Už od dětství jí lákalo pódium, líčidla i lesk kostýmů, takže si přála být herečkou. Měla štěstí, protože na rozdíl od řady kolegů, nemusela o svou budoucí profesi složitě bojovat, minimálně ne s vlastní rodinou, která byla a je, skrz na skrz, umělecky zaměřená. Kvalitní meziválečnou hereckou umělkyní byla i její matka Moyna McGill, po níž Angela podědila nejen umělecké geny, ale i irské kořeny, a umění obecně, si vážil také její otec Edgar Lansbury, syn politika Georga Lansburyho, někdejšího šéfa britských Labouristů. Angela pochází z, celkem tří dětí, z nichž oba její bratři – Bruce Lansbury a Edgar Lansbury, působili řadu let jako úspěšní televizní producenti. Svou vlastní hereckou dráhu začala díky chápavé mamince Moyně velmi brzy. Již jako malou holčičku si ji s sebou brávala na vystoupení a hned, jak byla příležitost, přihlásila ji v Londýně na uměleckou školu: Webber-Douglas School of Singing and Dramatic Art, tedy školu zaměřenou na zpěv a divadelní umění. Slibnou kariéru v Londýně ovšem přerušil válečný konflikt, během kterého se její rodina rozhodla natrvalo odstěhovat do USA.

Od prodavačky k legendě

Štěstí u divadla či filmu, se v USA snažila docílit nejen mladičká Angela, ale samozřejmě i její maminka. Ač se prý po přestěhování do Kalifornie, musely zpočátku obě chvíli živit jen obyčejnou prací (jako prodavačky v obchodě), štěstí na ně nezanevřelo. Smlouva s prestižní MGM, nakonec zajistila mladé Angele hereckou budoucnost hned z kraje roku 1943. Jako devatenáctiletá, zaujala rolí zlomyslné Nancy, ve filmu Plynové lampy (1944) a takřka ihned poté se dočkala i své první nominace na Cenu Akademie. Angelino, od začátku zralé umění, se do elegantního stylu tehdejší doby dokonale hodilo. Rozverná a zároveň noblesní poloha herectví, nedělala Angele Lansbury problém. Nebylo divu, že od této chvíle přicházely mladé umělkyni umělecké nabídky už jako na běžícím páse. Ještě téhož roku se objevila jako Edwina Brown ve snímku O velkou cenu a roku 1945 zazářila rolí Sibyl Vane v Obrazu Doriana Graye. V pouhých třiadvaceti letech si pak zahrála roli královny Anny Rakouské ve filmu Tři mušketýři (1948) a naopak rozvernější úlohu, získala s postavou Madame Valentine v Purpurové masce (1954). Od panovnic k barovým tanečnicím a nazpět? V Angeliném hereckém repertoáru žádný problém.

Čtěte také: Evita Perón – První dáma, která původně chtěla být jen herečkou.

Velké úspěchy slavila A. Lansbury nejen jako kráska ze stříbrného plátna, ale i jako kvalitní divadelní herečka. V padesátých letech se jí totiž povedlo získat angažmá ve slavném newyorském divadle Broadway, kde po řadu let, především jako muzikálová umělkyně, doslova lámala pomyslné rekordy v oblíbenosti. Diváci ji milovali například v dílech: Mame, Sweeney Todd nebo Dear World a oceňovali, s jakou precizností se herečka, na první pohled charakteristická i svou výškou, k rolím staví. Od třicátých let už totiž nebylo velké tajemství, že některé, ryze filmové hvězdy, pro klasické divadlo příliš citu neměly. Takový trend byl samozřejmě celosvětový a o to vzácnější pak byli vždy ti herci, kteří dávali srdce a nadšení všem svým výkonům stejnoměrně.

To je vražda, napsala! i Kráska a zvíře       

Světový věhlas, Angele nicméně přinesly role filmové i jedna seriálová. Výčet děl, v nichž účinkovala, by byl skutečně nadlouho, přesto si alespoň některé připomeňme. Například hlučnou a výstřední Salome Otterbourne ve starším filmovém zpracování Poirotovského případu: Smrt na Nilu z roku 1978 nebo milou slečnu Marplovou v Rozbitém zrcadle z roku 1980. Fenomenální úspěch přineslo Angele Lansbury přijetí nabídky hlavní role ve snímku (záhy seriálu) To je vražda, napsala!, původně vycházejícím z povídky spisovatelky Agathy Christie: „To je vražda, řekla“. Dílo, o kterém se zpočátku váhavě přemýšlelo, se nakonec uchytilo s takovou intenzitou a oblibou, že mezi 80. – 90. léty, bylo natočeno více, jak 260 dílů. Původně obyčejná učitelka angličtiny z Cabot Cove, vdova Jessica B. Fletcher, která na přání okolí jednoho dne vydala první detektivní román, stala se slavnou spisovatelkou a nakonec i amatérskou vyšetřovatelkou řady skutečných zločinů, si získala srdce celého světa, včetně tuzemských diváků. Z obou dam – skutečné i té seriálové, se stal jakýsi fenomén a od té doby si Angelu už jen těžko někdo vybavil jinak, než jako moudrou a dobrosrdečnou J. B. Fletcher. Lansbury tento dojem ostatně často podpořila i skrze svou image, která byla podobná i v civilu. Například na slavnostní předávání různých uměleckých cen, kterých seriál získal řadu, přicházela oblečená, od vzhledu seriálové J.B., takřka k nerozeznání. A tak si pozorný divák musel leckdy jen s humorem a obdivem položit otázku, zda si pro cenu skutečně přišla Lansbury a ne legendární Jessica Fletcher osobně… Přesto nešlo ani zdaleka o jedinou zajímavou postavu, které A. Lansbury doslova vdechla tvář i život.

Nepřehlédněte: Mary McDonnell: Dáma, která si zahrála s Kevinem Costnerem, Patrickem Swayzem i „Gibbsem“ Markem Harmonem.

Kromě klasického filmového herectví, se Angela Lansbury zabývala i mluveným slovem a dabingem. Tady stojí za připomenutí například role carevny Marie v animovaném filmu Anastázie (1997), Mamá Morton v Posledním jednorožci (1982) nebo roztomilá konvička s růžovými tvářičkami Mrs. Potts, objevující se v animované verzi filmu Kráska a zvíře (1991). Od roku 2005 pak A. Lansbury zaujala i v kategorii „hvězdy, obsazené do drobné vedlejší role“, a to například ve snímku Kouzelná chůva Nanny McPhee, kde ztvárnila tetičku Adelaide, nebo v navazujícím snímku Mary Poppins se vrací z roku 2018, kde se ve svých třiadevadesáti letech objevila jako prodavačka balónků… Co se herectví obecně týká, věnuje se mu Angela Lansbury od dětství, a vlastně nepřetržitě, přičemž o důchodu se prý vitální umělkyně dosud nikdy ani slůvkem nezmínila. Je proto více, než pravděpodobné, že i v tolik krásném a úctyhodném věku, ji stále ještě pár zajímavých postav do budoucna čeká.

Zdroje: biography.com, smoothradio.com | foto: Sony Pictures Television Networks

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu