Alena (24): „Proč sem lezete, vždyť je to nechutné,“ křičeli na mě lidé. Na koupaliště už v létě nechodím

Nejsem nakažlivá, nejsem žádná zrůda, jen od malička bojuju s lupénkou a celkově špatným stavem kůže. Lupénka je u mě hodně rozsáhlá, někdy je to lepší, jindy horší, a to pak nosím jen dlouhé rukávy a kalhoty. Důvod je prostý.

I dnes se najdou lidé, kteří kvůli předsudkům dokážou být neskutečně zlí a urážejí mě. Můj poslední zážitek z koupaliště mě přesvědčil, že se bez koupání v létě raději obejdu.

Roční období, které bych raději přeskočila

Mám ráda léto i vodu, ale v posledních letech se bazénům vyhýbám – a stejně tak sluníčku, i když to je na lupénku prospěšné. Když už jdu na slunce, je to hodně daleko, kde nejsou téměř žádní lidé. Jelikož trpím touto nemocí od malička, zvykla jsem si na ni a už mi to ani nepřijde. Jenže lidé, když mě vidí, odsedají si, nechtějí se mě dotýkat a někteří mají i hodně nemístné poznámky. Kvůli takovým jsem léto začala nenávidět – a je to pro mě období, které bych nejraději přeskočila.

Když se mi smály děti, brala jsem to

Vím, že má kůže nevypadá hezky, ale já sama mám co dělat, abych se s tím smířila a posměšky a urážky lidí mi vůbec nepomáhají. Setkávala jsem se s tím už od malička. Jenže od dětí jsem to tak nějak brala, ty nemůžou vědět, že je to normální, že nejsem nakažlivá a že jde jen o obyčejnou lupénku. Dospělí by to ale vědět měli, proto mě jejich reakce dokážou skutečně rozladit a ublížit.

Poslední návštěva koupaliště

Lékař mi doporučil pobyt na sluníčku, v rozumné míře totiž lupénce prospívá. Chlorovaná voda v bazénu také ničemu neublíží a tak jsem se před třemi lety vydala s kamarádkou na koupaliště. Bylo vážně vedro, chtěla jsem se osvěžit tak, jako každý jiný člověk na našem koupáku. Jenže to jsem netušila, že svou lupénkou vyvolám takovou vlnu odporu.

Když mě lidé viděli jít do bazénu, začali si klepat na čelo, několik lidí se dívalo střídavě na mě, na mou kůži a pak zase na sebe. Jeden z nich vykřikl, že tam vůbec nemám lozit, že je to pěkně nechutné a oni nechtějí nic chytit. Úplně jsem zrudla, styděla jsem se a bylo mi z toho smutno. Kamarádka se mě snažila bránit, vyvolala ale pouze hádku, do které se zapojila půlka lidí v tom velkém bazénu, a já jsem usoudila, že tohle nemá cenu.

Čtěte také: Hana (35): Kvůli drobnému gynekologickému zákroku v dětství nemohu zahájit sexuální život.

Odešla jsem z koupaliště a už se na něj od té doby nepodívala. Koupat se nechodím už vůbec. Léto trávím doma nebo někde v přírodě daleko od lidí. Kdy už konečně okolí pochopí, že jsem normální a nemůžu je nakazit?

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu