Ačkoli se Standa Hložek (65) stále tváří jako optimista, osud ho nešetřil. Jednou z největších ran byla zrada přítele

Tváří se jako optimista, stále se usmívá, nikdo by neřekl, že se Standa Hložek (65) musel potýkat s velkou nepřízní osudu. Zradil ho parťák, musel se vyrovnat s koncem manželství i kariéry, ale i se smrtí dítěte! Jak toho mohl tolik unést a stále v sobě nacházet sílu k úsměvu?

Maminka

Maminka jedné z nejpopulárnějších hvězd 80. let zpívala celý svůj život. Ještě i se synkem v bříšku vystupovala na koncertech, a tak Standa mohl vnímat muziku ještě před svým narozením. Paní Hložková se pyšnila, jak ještě v kočárku byl Standa schopen pískat ve stejné tónině jako projíždějící lokomotiva. A bylo čím se chlubit, zpěvák už v dětství ovládal hru na akordeon i na klavír. Ačkoli ho muzika bavila, toužil se stát architektem.

Průmyslovka i hudební soutěže

Přestože Standa navštěvoval stavební průmyslovku, nepřestával se ukazovat též na pěveckých soutěžích. A byl dobrý! Na jedné ze soutěží si mladíka všiml Karel Vágner, a tím bylo o Standově budoucnosti rozhodnuto. Do Prahy, do kapely Hanky Zagorové Standa přijížděl jako ženatý muž. Ženil se v 19 letech a za ženu si vzal spolužačku. Ta mu porodila dvě děti, syna a dceru. Jenže se Standovo prací a vzrůstající slávě nešel rodinný život příliš dohromady, navíc rodina zůstávala ve Zlíně.

Kvůli kariéře obětoval i manželství

„Děti byly najednou velké a já ani nevěděl, jak to uteklo,“ přiznává Standa. V manželství nastala krize. Standa chtěl, aby se za ním rodina přestěhovala do Prahy, ale to manželka rázně odmítla. Rozvedli se, ale s dětmi má Standa dobrý vztah dodnes. Nikdy mu jeho kariéru nevyčetly. Standovi tehdy pomáhalo publikum, velké množství koncertů i parťák Petr Kotvald (60). Jenže ve chvíli, kdy to nečekal, Petr ukončil spolupráci. Ani to Standovi neřekl osobně, jen mu to vzkázal po manažerce.

Další kariéra se nepovedla

Standa to chápal jako velkou zradu. A i když se všemožně snažil, aby navázal tam, kde skončili, už se to nepovedlo. Byli s Petrem bráni jako dvojka, lidé často ani nevěděli, který z nich se jak jmenuje. Ale to nejhorší přišlo s příchodem revoluce. Řekli mu, že teď je čas dát prostor někomu jinému.

Zadní vrátka

Hložek sice věděl, že by se muzikou uživil, ale začal k tomu studovat žurnalistiku a podnikat. V té době se osud obrátil na jeho stranu a seslal mu produkční Alenu. „Už po hlase to byla nádherná ženská.“ směje se Standa. Láska vyústila v Alenino těhotenství, ale na manžele čekalo hrůzné překvapení. Miminko po předčasném porodu zemřelo. Jiné vztahy by to možná zničilo, ale Hložkovi to naopak stmelilo. O dva roky později se narodil naprosto zdravý syn Matyáš (25).

A Standovi se naprosto změnily priority. Dnes už by rodinu za kariéru nikdy nevyměnil. Sláva je pomíjivá, ale zdravá a podporující se rodina je to skutečné štěstí a měřítko úspěchu…

Autor: Michaela Richterová

#kvíz 1 / 1 | V kolika letech se Standa poprvé oženil?

V kolika letech se Standa poprvé oženil?

ZAVŘÍT