ruce (zdroj foto: rawpixel.com) | ilustrační fotografie
článek: Aby váš vztah s maminkou fungoval, musíte spolu mluvit. A kdy jindy se naučit s maminkou komunikovat než právě o Vánocích
Domluvte si pravidla a chraňte budoucnost
Do komunikace mámy s dcerou vstupuje bohužel často minulost. Nechte ji konečně spát. Domluvte si, že se budete bavit tak, abyste nejitřily žádné staré rány. Není to nutné, když potřebujete například zorganizovat rodinnou oslavu nebo probrat, kam v létě děti poslat na tábor. Minulost vám v tom přeci nepomůže, ani neporadí! Tedy minulá zkušenost ano, ale příběhy z dětství a výčitky určitě ne. Pokud budete tuto domluvu obě respektovat, uvidíte, jak krásně komunikace poplyne.
Pojmenovávejte problémy. Hned!
Je-li mezi vámi a maminkou něco, co by potřebovalo rychle „ven“, neodkládejte to na jindy. Jinak se ve vás problém usadí a bude bobtnat a dál kazit váš vztah. Ve vašem vztahu může být zásadně důležité biblické „nečiň druhému, co nechceš, aby on činil tobě“. Oprostěte se od nastřádaných pocitů, že se za něco musíte pomstít nebo si aspoň pořádně rýpnout. Působení bolesti váš vztah určitě nezlepší. Je to ale signál toho, že mezi vámi jsou ještě příliš živé a citlivé věci a že jste zraněné obě.
Mějte odvahu ke konfliktu
Nečekejte, že když si hlasitě odbudete konfrontaci a věci si vyříkáte, stanou se vztahy krásné a růžové. Uzdravující se vztahy v první řadě nesmíte ohrožovat příliš hlasitým a konfrontačním způsobem, na místě je upřímnost, ale i citlivost. Konflikt nebo vyjádření odlišných názorů ke zlepšujícímu se vztahu patří, jen je potřeba nebrat si věci osobně a využít prostoru pro to, abyste si s maminkou popovídala.
A nezapomeňte přidat neverbální složku! Prosté objetí s mámou vydá za tisíc slov a mnoho sezení u terapeuta. Obejmutí znamená bezpečí, zklidnění důvěra a krásné Vánoce!