Alkalickou stravu podporuje například Jennifer Aniston nebo Victoria Beckham. Je tato strava, která v sobě kombinuje veganství a bezlepkovou dietu, opravdu bezpečná, jak se na první pohled zdá? Má totiž také řadu negativních prvků, jaké nemusí být pro vaše tělo přínosné. Proto buďte s tímto typem stravování obezřetná.
Co to je alkalická strava?
Alkalický jídelníček se v prvé řadě zaměřuje na rostlinnou stravu. Je to kombinace veganství a bezlepkové diety. Soustřeďuje se na zeleninu a ovoce, které jsou považovány za zásadité. Podle lidí, kteří to dodržují, je její zaměření hlavně na snížení pH krve. Normální jídlo podle nich zvyšuje kyselost. Hlavně nasycené masné tuky a rafinované cukry – a proto se je snaží ze svého jídelníčku nadobro vyřadit. Jedná se hlavně o hovězí a vepřové maso, drůbež, mléčné výrobky a alkohol.
Nevýhody alkalické stravy
Podle lékařů existuje hned několik problémů, které způsobuje alkalická strava, a rozhodně ji nepodporují.
- Neexistuje jediný vědecký důkaz, že tato strava mění pH krve.
- Tato strava je velmi omezující a nutričně chudá.
- Kompletní proteiny či esenciální aminokyseliny se musejí dopravovat do těla v náhražkách, co nejsou zcela vhodné.
- Doplňky stravy, jež musíte užívat, jsou velmi drahé a originál nenahradí.
Výhody alkalické stravy
Tento jídelníček však není zcela špatný, protože podporuje lidi v tom, aby jedli dostatek zeleniny, ovoce a luštěnin, což je skvělá kombinace pro dodržování zdravé životosprávy. Rostlinná strava má také pozitivní vliv na krevní tlak a zdraví kostí. Mnohým jedincům opravdu velmi pomáhá s hubnutím, a oni se pak cítí daleko lépe. Je to dáno tím, že v rostlinné stravě není mnoho kalorií, a tak i když sní velké množství potravy, neukládá se to v tucích.
Alkalická strava je drastičtější, než mnozí lidé potřebují, a její dodržování je opravdu složité a finančně nákladné. Pokud jste fanouškem zdravého stravování, jde to i jinak.